1. Anasayfa
  2. İnternet

Web Site Hızı İçin Tarayıcı Önbelleğinden Yararlanma


Hız testi araçlarında, “Daha hızlı yükleme süreleri için tarayıcı önbelleğinden faydalanın” uyarısı ile mi karşılaştınız? Tarayıcı önbelleğe alma sözü birçok kişinin kafasını karıştır. Aslında endişelenecek bir durum yok! Web sitenizin hızını artırmak için, site dosyalarının tarayıcıda önbelleğe alınması ve saklanması için tarayıcının önbelleğe alınmasına izin vermek önemli bir adımdır.

Kullanıcılarınız web sitenizi tekrar ziyaret ettiğinde, önbellek depolandığı için tarayıcı web sitesini daha hızlı yükler. Bu yazıda, WordPress web siteniz için tarayıcı önbelleğinden nasıl yararlanacağınızı anlatacağız.

WordPress Tarayıcı Önbelleğe Alma Nedir?

Bir kullanıcı web sitenizi ilk kez açtığında, tarayıcı CSS dosyaları, HTML dosyaları, Javascript dosyaları ve resimler dahil olmak üzere web sitesinin tüm kaynaklarını yükler. Bunun nedeni, tarayıcıya web sitenizin kaynaklarını önbelleğe alması ve bunları kullanıcının sabit diskinde depolaması talimatını vermiş olmanızdır, böylece tarayıcının tüm dosyaları yeniden yüklemesine gerek kalmaz. Tekrar önbelleğe alınacak dosya kalmayacağından web sitesinin boyutu tarayıcı için küçülecektir. Böylece web sitenizin sayfa yükleme süresi azalacaktır.

Peki tarayıcı önbelleğinden faydalanmak için nasıl bir yol izlenmeli? Bu sorunun cevabı hemen aşağıda.

.Htaccess ile Tarayıcı Önbellekleme

Tarayıcı önbellekleme için yapılacak işleme “Süre Sonu” denir çünkü hatırlanacak görüntülerin ve dosyaların zamanlamasını ve sona erme süresini ayarlarsınız. Tarayıcı önbellekleme işlemi için .htaccess dosyanıza bir kod eklemeniz gerekecek.

Adım 1: cPanel’inize giriş yapın ve “Dosyalar” bölümünden Dosya Yöneticisi‘ni açın. Ardından, normalde kök klasörde bulunan .htaccess dosyanızı bulmanız gerekir (/public_html/.htaccess).

Adım 2: .htaccess dosyasını bulun ve düzenlemek için dosyaya sağ tıklayın. WordPress web siteniz için tarayıcı önbelleğini etkinleştirecek aşağıdaki kodu dosyanın en üstüne ekleyin ve kaydet düğmesine tıklayın.

Önemli: İşlemi yapmadan önce mutlaka dosyanızın yedeğini alın.

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##

Bu kodda, sona erme süresini yeni eklediniz. Bu, CSS dosyasının ve HTML dosyasının 1 ay boyunca kullanıcının tarayıcısında önbelleğe alınacağı anlamına gelir. Bir ay sonra, kullanıcı web sitenizi ziyaret ederse, tarayıcı bu dosyaları tekrar önbelleğe alır.

Görüntüler için geçerlilik süresi 1 yıl olarak belirlendi. Blog yazılarınıza eklediğiniz görseller aynı kaldığından ancak CSS, HTML ve Javascript dosyalarındaki kodlar değiştirilebilir olduğu için süre uzamıştır.

NOT: Dosyalarda bulunan kodları düzenlemeyi düşünüyorsanız, zaman aşımı süresi uzun süre ayarlanmamalıdır. Bunun nedeni, eski bir kullanıcı değişiklikten sonra web sitenizi ziyaret ederse, tarayıcı eski dosyaları önbelleğe aldığı ve süre dolmadığı için değişikliği göremeyecektir. Değişikliği ancak süre dolduktan sonra görebilecektir.

WordPress tarayıcı önbellekleme işlemi için optimizasyon eklentilerinden de faydalanabilirsiniz. Birçoğunda bu özellik mevcut ve tek tıkla halledebilirsiniz. LiteSpeed Cache, WP Rocket, W3 Total Cache eklentileri önerebileceğimiz en iyi Önbellek ve optimizasyon eklentilerindendir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.