1. Anasayfa
 2. İnternet

WordPress’te Log Kayıtları Nasıl İzlenir?


Web siteniz büyümeye başladıkça her yönüyle yönetmek ve problemlere karşı korumak zorlaşır. Bu nedenle, sitenizi korumak veya üretkenliği artırmak için etkinlik günlüğünü yani log kayıtlarını düzenli olarak izlemek gerekir. Bu yazıda, WordPress’te log kayıtlarının nasıl izleneceğini ve verilerin analiz için nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Log Kayıtlarını Neden İzlemelisiniz?

Nedeni, sitenizin yapısına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. İşte sitedeki gerçek zamanlı etkinliği izlemenin bazı önemli nedenleri:

 • Sitenizde aniden bozuk bir düzen fark ettiniz ve önceki eylemleri kontrol etmek istediniz. Log kayıtlarını incelemek sorunu hızlı bir şekilde gidermenize ve düzeltmenize yardımcı olacaktır.
 • Google Analytics’te ani bir trafik artışı gördünüz ve sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini bulmak istediniz. Bu noktada da log kayıtlarından faydalanabilirsiniz.
 • Sitenizdeki içeriği yöneten birden fazla yazar veya editör var ve bir yönetici olarak faaliyetlerini izlemek istiyorsanız WordPress log kayıtları yardımcınız olacaktır.
 • Bir üyelik sitesi sunuyorsunuz ve kullanıcı kaydını, girişini ve diğer etkinlikleri izlemek için etkinlik günlüklerine başvurabilirsiniz.
 • WordPress çekirdeği, temaları, eklentileri ve veritabanı güncellemelerini izlemek için de log kayıtları oldukça kullanışlıdır.

WordPress’te Log Kayıtları Nasıl İzlenir?

Sebep ne olursa olsun, sitenizdeki değişiklikleri izlemek için birden fazla çözümünüz var. Hosting hesabınızdaki log kayıtlarına bakmak ve direkt WP panelden log kayıtlarını izlemek için eklenti kullanmak gibi.

Hosting Hesabı Seçeneklerini Kullanma

Sorun giderme için en basit seçenek, sunucu hata günlüğü dosyasını kullanmaktır.

 • Barındırma sunucunuz tüm hataları bir php dosyasına kaydeder (genellikle error_log.php).
 • Dosyayı uzaktan kontrol etmek için hesabınıza giriş yapabilir veya FTP kullanabilirsiniz.
 • Error log dosyası, WordPress kurulumunuzun kök dizininde mevcuttur.
 • Barındırma şirketinize bağlı olarak, error log dosyası, sorun giderme amacıyla birkaç saat ila birkaç aylık veriler içerir.
İlgilenebilirsin:   WP Rocket İnceleme: Süper Hız Yüksek Performans

Dosya tüm önemli hataları içerdiğinden, sitenizde soruna neyin neden olduğunu bulmak kolaydır. Örneğin, bazı müşteriler büyük bir dosya indirmeye çalıştığında WooCommerce’den kaynaklanan bir hatayı bulabilirsiniz. Bu tür senaryoları önceden tahmin etmek zordur ve ana nedeni bulmak için sunucu günlüğünü kullanmak veya hosting firmanızdan yardım almak en iyi çözümdür.

cPanel’den log kayıtlarını indirmek ve incelemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Log kayıtlarına ulaşmak istediğiniz siteye ait cPanel’e giriş yapın ve sağ üstteki arama bölümüne Ham Erişim yazın (cPanel’i İngilizce kullanıyorsanız Track Delivery yazın) ve Enter’a tıklayın.
 • Açılan sayfadan, log kayıtlarını incelemek istediğiniz alan adına tıklayın. Böylece GZ uzantılı rar dosyası bilgisayarınıza inecek.
 • Rar dosyasını açın ve içindeki dosyayı masaüstüne sürükleyin.
 • Dosyadaki log kayıtlarını incelemek için NotePad++ gibi bir metin editörü kullanabilirsiniz.

Ayrıca, cPanel Dosya Yöneticisi’ne gidip sağ üstteki arama bölümüne sırasıyla access-logs, error-log ya da logs yazarak web sitenize ait log kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

WP Activity Log Eklentisini Kullanma

Sitenizde gerçekleşen tüm etkinlikleri kaydetmek için WP Activity Log eklentisini kullanabilirsiniz. Bu, gönderilerin durum değişikliği veya kullanıcı rolü değişikliği gibi ön uç izleme için kullanışlıdır. Ek olarak, kötü niyetli etkinlikleri bulmak için kullanıcıların IP adreslerini gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz .

 • Sitenizin yönetici paneline giriş yapın ve “Eklentiler> Yeni Ekle” bölümüne gidin.
 • Eklentiyi bulmak ve kurmak için arama bölümüne “WP Activity Log” yazın ve eklentiyi kurup etkinleştirin.

Eklenti, sitenizde büyük bir menü öğeleri listesi oluşturacaktır. Menüde yukarı ok işareti ile işaretlenen öğeler premium özelliklerdir ve diğer seçenekler ücretsizdir.

Eklenti, veritabanı, kullanıcı ve dosyalardaki değişiklikler için çok sayıda etkinliği kaydeder. Sitenizdeki tüm kayıtlı etkinlikleri görüntülemek için “Log Viewer” bölümüne gidin. Sitenizdeki sistem ve kullanıcı etkinlikleri burada görebilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   WordPress'e Gizlilik Politikası Sayfası Nasıl Eklenir?

Uyarı veri kaydedicisini görüntülemek için her etkinliğin sonundaki üç nokta düğmesine tıklayabilirsiniz. Size faaliyetin teknik ayrıntılarını içeren bir açılır pencere gösterecektir.

Eklenti ayrıca izlemeyi basitleştirmek için faydalı olacak birkaç başka ücretsiz seçenek sunar. Varsayılan olarak, WP Etkinlik Günlüğü sitenizde gerçekleşen her olayı kaydeder. Ancak “Enable/Disable Events” bölümüne gidip kaydetmek istemediğiniz gereksiz olayları devre dışı bırakabilirsiniz.

Settings bölümü, eklentiyi yapılandırmak için yararlı seçenekler içerir. Ayarlar sayfasından ihtiyacınıza uygun seçenekleri seçebilirsiniz.

WP Activity Log’un kullanışlı özelliklerinden biri de, diğer eklentilerin özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri izlemeye yardımcı olmasıdır. Örneğin, sitenizde Rank Math SEO eklentisini kullanıyorsanız SEO başlığı ve meta açıklamasındaki değişiklikler gibi aktiviteleri takip edebilirsiniz. WP Activity Log’u yükledikten sonra eklenti, sitenizde yüklü eklentilere bağlı olarak ek uzantılar kurmanız için öneriler gösterecektir.

Ayrıcalıklı özellikler

WP Activity Log, aşağıdaki özellikleri kapsayan premium sürüm sunar. Etkinlik günlüğünü düzenli olarak izlemeniz gerekiyorsa, uyarılar ve raporlar almak için premium eklentiyi kullanmak mantıklı olabilir.

 • Anında SMS ve e-posta uyarıları
 • Arama ve filtre seçeneği
 • HTML veya CSV biçiminde kapsamlı raporlar
 • Kullanıcı oturumları yönetimi
 • Günlük dosyalarını harici veritabanında saklama

WP Activity Log eklentisi, WordPress sitenizdeki etkinlik günlüğünü izlemek için ayrıntılı veriler sunar. IP adresini, olay türünü ve tüm temel bilgileri Günlük Görüntüleyici bölümünden alabilirsiniz. Bu bilgiler, değişiklikleri izlemek ve kritik güvenlik etkinlikleri için gerekli önlemleri almak için oldukça kullanışlıdır.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.