1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Facebook Hesap Silme – Geçici ve Kalıcı (Resimli Anlatım)


Facebook hesabınızı geçici veya kalıcı olarak silmeyi düşünüyor ve bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, bu süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İşte Facebook hesap silme işlemi için tercih edebileceğiniz 2 basit yol…

1. Facebook hesap silme: Facebook hesabı geçici ve kalıcı olarak nasıl silinir?

Facebook hesabını geçici ve kalıcı silmek işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Facebook hesabınızı açın ve profil resminize tıklayın.
 • Profil resminizin altında açıklan pencereden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine ve ardından “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
Facebook Hesap Silme - Geçici ve Kalıcı
 • Yeni sayfada “Hesap Merkezi” bölümüne tıklayın.
Facebook Hesap Silme- Geçici ve Kalıcı -2
 • Şimdi “Kişisel Detaylar“a ve ardından “Hesap Sahipliği ve Kontrolü” seçeneklerine tıklayın.
 • Bir sonraki ekrandan “Dondurma veya Silme” sekmesine tıklayın.
 • Silmek istediğiniz hesaba tıklayın ve hesabınızı dondurmak mı yoksa kalıcı olarak silmek mi istediğinizi belirtmek için ilgili alanı işaretleyip “Devam“a tıklayın.
Facebook Hesap Silme 2
 • “Devam”ı seçtikten sonra hesap şifresini girin ve tekrar Devam”a tıklayın.
 • Ardından, Facebook mevcut seçenekler arasından devre dışı bırakma nedeninizi seçmenizi ister.
 • Son adımda, Facebook oturumunu kapatmak için ” Devam Et “i seçmeniz yeterlidir ve hesap devre dışı bırakılır.
 • Normalde Facebook, hesabınızı 7 gün sonra otomatik olarak etkinleştirir. Uzun süre reaktif kalmak istiyorsanız, açılır menünün “Hesabınızı yeniden etkinleştirme” bölümünde “Otomatik olarak tepki verme” seçeneğini işaretleyin.
 • Hesabınızı kalıcı olarak silmek istediğinizde ise Facebook bazı uyarıları ve önerilerde bulunur (silme işleminin kalıcı olduğu ve hesabın kurtarılamayacağı, verilerinizi kaydetmeniz gerektiği gibi). Bu uyarıları inceledikten sonra şifrenizi girin ve “Devam Et“e dokunun. Son olarak “profili sil” seçeneğine tıklayın. Böylece hesabınız geçici olarak silinecek ve 30 gün sonra otomatik olarak kalıcı silinecektir. 30 gün içinde kararınızı değiştirirseniz hesabınıza tekrar giriş yapmanız yeterli olur. Böylece hesabınızı kurtarabilirsiniz.
İlgilenebilirsin:   Facebook Sayfa Yöneticisi Ekleme/Kaldırma

2. Facebook Hesap Silme Linki – Kısa Yol

Facebook hesap silme linki veya Facebook hesap dondurma linki ile kısa yoldan Facebook hesap silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmadan önce telefon veya masaüstü tarayıcı üzerinden silmek istediğiniz Facebook hesabına giriş yapın ve ardından aşağıdaki linke tıklayın:

https://www.facebook.com/help/delete_account

Bu bağlantıya tıkladığınızda aşağıdakine benzer bir sayfa göreceksiniz. Burada, önceki yöntemde olduğu gibi önemli bilgilerinizi kaydedebilir ve ardından işleme devam edebilirsiniz.

Facebook hesabı silme linki

“Hesabı sil” seçeneğine tıkladığınızda hesabınız kalıcı olarak silinecektir. Aynı şekilde, Android ve iPhone telefondan Facebook hesap silme ya da dondurma işlemi için yukarıdaki linki kullanabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.