1. Anasayfa
  2. Nedir

“Google üzerinde arayın veya bir URL yazın” ne demek?


Google Chrome tarayıcıda her yeni sekme açtığınızda bir arama kutusu veya adres çubuğu (Omnibox ve Omnibar da denir) görünür. Adres çubuğunun içinde “Google üzerinde arayın veya bir url yazın” ifadesini bulunur. Bu ifadenin ne olduğunu merak edenler ise genellikle aşağıdaki sorguları kullanarak bilgi edinmeye çalışıyor:

  • Google’da arama yapın veya bir url yazın
  • Google üzerinde arayın veya bir URL yazın nedir
  • Türkiye’de Google üzerinde arayın veya url yazın
  • Google’da arayın veya url’yi yazın ne demek
Google da arama yapın veya bir url yazın

Omnibox, herhangi bir geleneksel web tarayıcısının adres çubuğuna benzer, ancak bunu arama motoru olarak da kullanabilirsiniz. Omnibox, kelime veya url ile aradığınızı bulmanıza yardımcı olabileceği gibi, aynı zamanda matematiksel hesaplamalar yapabilen, sorulara hızlı yanıt verebilen ve daha fazla özellik içeren çok amaçlı bir arama çubuğudur. Kısaca, hızlı yanıtlar ve hızlı çözümler için son derece kullanışlı bir özelliktir.

“Google üzerinde arayın veya bir URL yazın” ne demek?

“Google’da arama yapın veya bir URL yazın”, Chrome’un Canary güncellemesi ile gelen bir özelliktir.

Merak edenler için; “Google’da arayın veya bir URL yazın” ifadesi, Chrome tarayıcısını kullanmaya devam etmek için iki seçeneğiniz olduğu anlamına gelir. Aramak istediğiniz şeyle ilgili belirli bir kelime/kelime öbeği yazarak arama yapmak veya belirli web sitesinin URL’sini girerek arama yapmak.

Belli bir web sitesine gitmek istiyorsanız, omnibox‘a web sitesinin adını yazıp enter’a tıkladıktan sonra arama sonuçlarında çıkan ilgili sonuca tıklayıp siteye gidebilir veya web sitesinin tam URL’sini doğrudan tarayıcı adres çubuğuna yazıp Enter’a tıklayarak doğrudan istenen web sitesine gidebilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Google Chrome Site Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aslında, hangi yolu seçerseniz seçin mutlaka sonuç alacaksınız, ancak bu konuda bazı ince varyasyonlar var. Buradan yola çıkarak, sırayla, Google’da arama veya bir URL yazma seçeneklerine tek tek göz atalım.

Google’da Arayın…

Arama motorları, bilgiye ulaşmayı kolaylaştıran ve bunu sadece cihazınızın ekranına dokunarak veya bir düğmeye tıklayarak hızlıca yapabilmeniz için tasarlanmıştır. “Google’da ara” özelliği de neredeyse sınırsız bir bilgi ağı olan internette aradığınızı kolayca bulmanızı sağlayan pratik ama oldukça gelişmiş bir özelliktir.

Google’da ara özelliği ile, bir anahtar kelime veya site adını tarayıcınızın arama çubuğuna yazdığınızda, o siteye ulaşabileceğiniz bir liste (arama motoru sonuç sayfaları) açılır. Böylece listeden aradığınızı kolayca seçebilirsiniz.

Sitenin URL adresini bilmiyorsanız veya web sitesinin tam adını veya URL adresinin bileşimini unuttuysanız, bu seçenek tam size göre. Tek yapmanız gereken, web tarayıcısının adres çubuğuna web sitesinin adını veya onunla yakından ilişkili bir kelimeyi yazmaktır.

bir URL yazın…

Herhangi bir anahtar kelime ile arama yapmanın aksine, belirli bir web sitesinin URL’sini tarayıcınızın adres çubuğuna yazıp Enter’a tıklayarak ziyaret etmek hem zaman kazandırır hem de daha az bant genişliği kullanır. Ayrıca ulaşmak istediğiniz web sitesi henüz dizine eklenmemişse arama sonuçlarında listelenmeyeceği için gitmek istediğiniz web sitesinin URL’sini yazıp Enter’a tıkladığınızda kesin sonuç alırsınız.

Bu yöntem etkili olsa da, doğru sonuca ulaşmak için mutlaka URL’yi tam ve doğru olarak girmeniz gerekir. Aksi durumda alakasız sayfalarla karşılaşırsınız. Eğer gitmek istediğiniz sitenin URL’sini hatırlamıyorsanız arama seçeneğini kullanmanız daha sağlıklı olur.

Peki, bir web sitesine gitmek için bu iki yoldan hangisini kullanmak avantajlıdır?

Web sitelerine sosyal medya, başka bir web sitesi, URL’yi tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırma veya arama motorları gibi çeşitli yöntemlerle ulaşılabilir. Google üzerinde arayın veya bir URL yazın seçenekleri ise web sitelerine ulaşmanın en hızlı iki yoludur.

İlgilenebilirsin:   Google Chrome Nasıl Güncellenir?

Ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin tam adresini hatırlamıyorsanız, Google’da Ara özelliğini kullanmak idealdir. Ancak sitenizin URL’sini biliyorsanız ve direkt siteye ulaşmak istiyorsanız, tarayıcı çubuğuna URL’yi yazıp Enter’a basmanız en hızlı yoldur.

Öte yandan, belirli bir web sitesine gitmek yerine o sitenin adının geçtiği tüm Google arama sonuçlarını görmek isterseniz, URL’yi tarayıcı çubuğuna yazın ve hemen altında göreceğiniz “Google arama” önerisine tıklayın. Böylece site adı ve adresinin geçtiği indekslerin listesine ulaşırsınız.

google da arayin veya bir url yazin 1

Ayrıca belirli bir sitenin tüm sayfalarını listelemek için arama çubuğuna site:alanadi.com (örneğin, site:teknoweblog.com) yazmanız yeterli. Böylece o web sitenin tüm dizin listesine kolayca ulaşabilirsiniz.

Google’da arama yapın veya bir URL yazın: Sonuç olarak;

İnternet, pek çok sayfa, web sitesi ve kaynağa sahip kendi başına devasa bir evrendir. Arama motorları ise internetin dijital dünyasına açılan portallardır. Arama motorları aracılığıyla web sitelerine ve milyonlarca kaynak ve bilgiye erişebilirsiniz. Google Chrome’un Çok Amaçlı Adres Çubuğu’nun “Google’da arama yapın veya bir URL yazın” veya “Google üzerinde arayın veya bir URL yazın” özelliğini kullanmak, internetteki bir web sitesine veya bilgiye erişmenin en popüler yoludur…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.