1. Anasayfa
 2. İnternet

Google Web Stories Nedir, Nasıl Kullanılır?


Google Web Stories ya da Türkçe karşılığıyla Google Web Hikayeleri, mobil cihazlar için bir görsel içerik formatıdır. Bu yazıda Gopgle Web Stories kullanmanın faydalarına değineceğiz ve aynı zamanda WordPress’te Google Web Stories nasıl kullanılır” sorusunu yanıtlayacağız.

Web Hikayelerinin örneklerini GoogleStories ve CNN gibi diğer birçok popüler web sitede görebilirsiniz.

Google Web Stories Kullanmanın Faydaları

Siteniz için Web Hikayeleri oluşturmaya odaklanmanız için birçok neden vardır.

 • Görsel hikaye anlatımı, sosyal medya platformlarıyla popüler hale geliyor. Bu eğilimin birkaç yıl daha devam etmesi muhtemeldir ve Google Web Hikayeleri ile kullanıcıları çekme şansınız yüksektir.
 • Google Web Hikayeleri, Google Arama’da diğer metin sonuçlarının üzerinde görünen Keşfet bölümünün bir parçasıdır. Bu nedenle, Web Hikayelerinizi kullanarak ve tanıtarak Google Arama’da üst sıralarda yer almak için büyük bir fırsattır. Ayrıca Google, görsellerde ve normal arama bölümünde Web Hikayelerini de gösterir ve bu da onu web yöneticileri için daha çekici hale getirir.
 • Google, Unsplash ve Coverr ile gerçekleştirdiği ortaklıklar sayesinde iyi görseller bulmayı çok daha kolay hale getirdi. WordPress Web Hikayeleri eklentisini indiren herkes, büyüyen ücretsiz fotoğraf ve video materyalleri kitaplıklarına erişebilecek.
 • Hikayelerden para kazanabilirsiniz. Hikayelerinize bağlı kuruluş bağlantıları ekleyebilir ya da Adsense reklamları kullanabilirsiniz.

Google Web Hikayeleri Nasıl Oluşturulur?

Google Web Hikayeleri oluşturmanın birçok yolu vardır:

 1. WordPress platformunda resmi Google eklentisini kullanın
 2. Özel geliştirme
 3. News Room AI ve MakeStories gibi üçüncü taraf uygulamalar.

Bu yazıda sadece WordPress eklenti kısmı hakkında bilgi vereceğiz.

WordPress için Web Hikayeleri ile farklı olan şey, Google’ın WordPress kullanıcılarının Web Hikayeleri oluşturmasına ve yayınlamasına olanak tanıyan özel olarak tasarlanmış bir eklenti yayınlamış olmasıdır. Web Stories WordPress eklentisi ile Google, WordPress’e Hikayeler için resmi destek getirdi.

İlgilenebilirsin:   Google Chrome Okuma Listesi Nedir Nasıl Kullanılır?

Google Web Hikayeleri WordPress Eklentisini Yükleme

WordPress yönetici panelinize giriş yapın ve “Eklentiler> Yeni Ekle” bölümüne gidin. Web Hikayeleri eklentisini bulmak için arama kutusuna “Web Stories” yazın.

Google Web Stories Eklentisi

Eklentiyi sitenize kurun ve etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra, bazı hikayeleri görüntülemek için aşağıdaki gibi bir banner görebilirsiniz.

Google Web Stories Eklentisi-2

“Hikayeler Panosuna Git (Go to Stories Dasboard)” düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak, gösterge tablosu bölümünü görüntülemek için “Hikayeler> Hikayelerim” menüsünü kullanabilirsiniz.

Web Stories Gösterge Panosu

Gösterge panosu, aşağıdaki seçenekler için bir kenar çubuğu menüsü içerir:

 • Yeni Hikaye Oluştur – Bu sizi hikaye düzenleyicisine götürür.
 • Hikayelerim – Gönderiler sayfasına benzer şekilde önceden oluşturduğunuz tüm hikayeleri içerir.
 • Şablonları Keşfedin – Eklenti ile birlikte verilen başlangıç ​​şablonlarını edinin.
 • Düzenleyici Ayarları – Logo ve Analytics izleme kodunu buraya ekleyin.
 • Destek – Bu sizi yardım belgelerini okuyabileceğiniz Google AMP geliştirici sitesine götürür.

Şablonları Kullanma

Google, eklenti ile 8 adet önceden tanımlanmış şablon sunar. İlk kez bir Web Hikayesi oluşturuyorsanız, “Şablonları Keşfet” menüsünü tıklayarak kitaplıktaki şablonları kullanmanızı öneririz.

Web Stories Şablonları

Şablonlardan herhangi birinin üzerine gelin ve “See Details” bağlantısını tıklayın. Ayrıntılar bölümü size şablonların kısa açıklamasını ve bir önizleme ile öykünün tüm sayfalarını gösterecektir. Mevcut tüm şablonlar arasında gezinmek için kaydırıcı okları kullanabilirsiniz.

İlk Web Hikayesini Oluşturma

Şablona karar verdikten sonra, hikayenizi o şablona göre başlatmak için “Şablonu Kullan (Use template)” düğmesini tıklayın. Bu sizi seçilen şablonu düzenlemek için hikaye düzenleyiciye götürecektir.

Hikayenize sıfırdan başlamak istiyorsanız, eklentinin kontrol panelindeki “Yeni Hikaye Oluştur” düğmesine tıklayın. Hikayenize başlamak için boş bir tuvalle aynı hikaye düzenleyicisine gideceksiniz.

Web Story Yeni Hikaye Oluşturma

Web Story Editor Arayüzü

Web Hikayesi düzenleyicisi açıldığında eklenti, tam ekran görünümü sunmak için varsayılan olarak WordPress kenar çubuğunu gizleyecektir. Editör arayüzünde medyayı kullanmak, her bir öğeyi önizlemek ve özelleştirmek için üç bölüm vardır. Solda Öğe Paneli, ortada Çalışma Alanı ve sağda Tasarım Paneli.

Web Stories Editör

1. Öğe Paneli, adından da anlaşılacağı gibi, hikayeler oluşturmak için kullanabileceğiniz tüm öğeleri bulacağınız bölümdür.

İlgilenebilirsin:   Google Nest Hub: Evini Akıllı Hale Getirmenin Yolu

Öğeler menüsündeki ilk bölüm, Ortam Kitaplığınızda bulunan dosyalarla çalışmanıza olanak tanır. Orada bir arama işlevi ve fotoğraf veya video içeriğine bakıp bakmadığınızı seçmenize izin veren bir açılır menü var. Mavi Yükle düğmesine bastıktan sonra, bilgisayarınızdan veya Ortam Kitaplığından dosyaları seçebilir ve bunları hikayeye yükleyerek Çalışma Alanında görünmelerini sağlayabilirsiniz. Dosyaları tıklayarak veya sürükleyerek çalışma alanına dosya ekleyebilirsiniz.

İyi görselleriniz yoksa, Unsplash’tan telifsiz görseller almak için üstteki küçük görsel simgesine tıklayın.

Web Stories- Unsplash

Mevcut tüm metin öğelerini görüntülemek için metin simgesine tıklayın. Başlık, liste, adım, kapak, tablo, kişi vb. İçin farklı metin stilleri vardır. Ayrıca yazı tipini hikaye şablonunuza göre otomatik olarak eşleştirebilirsiniz.

Hikayeye Metin Ekleme
 • Medya bölümündeki diğer seçenek şekillerdir. Hikaye sayfanıza eklemek için tuval üzerine bir şekli sürükleyip bırakmanız yeterlidir.
Web Hikayelerine Şekil Ekleme

Bir sonraki öğe ile hazır metin şablonları seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Web Hikayeleri Hazır Metin Şablonları


Medya bölümünün anlaşılması kolaydır ve sayfaya eklemek için tuval üzerindeki herhangi bir öğeyi sürükleyip bırakmak yeteridir.

2. Çalışma alanı, hikayeleriniz için çeşitli düzenlemeler yapabileceğiniz ve düzenlemeleri önizleyebileceğiniz bir nevi tuvalinizdir. Bu bölümde başlık ekleyebilir, bir sayfa ekleyebilir / silebilir / çoğaltabilir, hikayeyi oynatabilir, önizleyebilir, dilediğiniz gibi şekillendirebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Web Stories Çalışma Alanı

Çalışma Alanı penceresinin üst kısmında göreceğiniz seçenekler,hikayeye başlık eklemek için bir alan ve hikayenizin taslağını kaydetmenize, önizlemenize ve yayınlamanıza olanak tanıyan düğmeler içerir.Çalışma Alanının altındaki seçenekler arasında silme, çoğaltma, yeni bir sayfa oluşturma, ayrıca geri alma ve yineleme düğmeleri bulunur.

3. Tasarım paneli, iki bölüme ayrılmıştır. Panelin üst kısmı, farklı öğeleri değiştirmek için kullanabileceğiniz tüm seçenekleri içeren bölümdür. Bu seçenekler, düzenlemekte olduğunuz öğeye bağlı olarak değişir ve yeniden boyutlandırma, arka planları ayarlama veya öğenin konumunu değiştirme gibi Çalışma Alanında mevcut olan seçeneklerle birlikte daha fazlasını yapmanıza olanak tanır.

Web Stories Tasarım Alanı

“Belge” bölümü, WordPress’teki yazı düzenleyiciye benzer. Bir nevi SEO ayarları da içerir. Burada kalıcı bağlantıyı değiştirebilir, meta açıklama ekleyebilir, slayt süresini ayarlayabilir ve hikayeniz için kapak resmi ekleyebilirsiniz.

Web Story Document

Hikayenizdeki paylaşmadan önce, herhangi bir hata ya da eksik olup olmadığını Checklist bölümünden kontrol edebilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Google Chrome Arama Geçmişi Nasıl Görüntülenir

Yazılara Hikaye Yerleştirme

Kontrol listesinde açık öğeler varsa “Yayınla” düğmesi size uyarılar gösterecektir. Tüm hataları düzeltebilir ve hikayenizi çevrimiçi yayınlayabilirsiniz. Yayınladıktan sonra, aşağıdaki gibi bir gönderiyi görüntülemenizi veya yerleştirmenizi isteyen bir kutu göreceksiniz.

Google Web Hikayelerini Yayınlama

Hikayenin gömülü olduğu WordPress gönderi düzenleyicisini açmak için “ADD TO NEW POST”u tıklayın. Buradan hikayenin hizalamasını ve boyutunu ayarlayabilir ve gönderiyi yayınlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, “Hikayeler> Hikayelerim” menüsüne gidin ve hikayenizin altındaki üç nokta düğmesini tıklayın. Hikaye URL’sini buradan alabilirsiniz. Https:/siteadi.com/web-stories/ilk-hikayem/ gibi bir şey olmalıdır. Bu URL’yi sitenizdeki herhangi bir gönderi veya sayfaya veya harici bir siteye yerleştirebilirsiniz.

Google Web Stories eklentisinin ayrıca Gutenberg editörü için “Web Stories” adlı bir yerleştirme bloğu sunduğunu unutmayın. Hikayelerinizden herhangi birini yazılara ve sayfalara yerleştirmek için bu bloğu kullanabilirsiniz.

Web Stories Gutenberg

Gördüğünüz gibi Google Web Stories eklentisi ile web hikayeleri oluşturmak ve sitenizde yayınlamak çok da zor değil. Hikaye düzenleyicinin kullanımı kolaydır ve önceden tanımlanmış şablonlarla başlamanıza yardımcı olur.

Hikayelerinizi oluştururken, sayfa başına 200 karaktere kadar metin kullanabilirsiniz. Google, başlıkları 40 karakterin altında tutmanızı önerir. Metninizin öne çıkmasını sağlamakta sorun yaşıyorsanız, kontrast ve vurgulamayı daha dikkatli kullanın. Ayrıca sayfa başına 1 adet bağlantı kullanabilirsiniz. Bağlantıların yanlış kullanımı cezalara neden olabilir. Google web stories uygulamasını amacından saptırmadan dikkatli kullanmanız çok önemli. Yani verilmesi gereken bilgiyi mutlaka hikayenizde vermeli ve daha fazlası şu linkte vs. gibi yönlendirmelerle hikayeyi eksik ve ucu açık bırakmamalısınız.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.