1. Anasayfa
  2. İnternet

WordPress “Çok Fazla Yönlendirme Hatası” Çözümü


WordPress’te “Çok Fazla Yönlendirme Hatası” genellikle sitedeki yanlış yönlendirme kurulumundan kaynaklanır. WordPress’te bildiğiniz gibi, yönlendirmeler oluşturmanıza yardımcı olan birçok eklenti var. Ancak, bu hata oldukça can sıkıcıdır çünkü nedenin tam olarak nereden Yine de, WordPress çok fazla yönlendirme hatası çözümü için kontrol edip sorunu düzeltmenize yardımcı olacak yollar mevcut.

İşte WordPress çok fazla yönlendirme sorununun çözümü için izlenmesi gereken adımlar:

1. Tarayıcı önbelleğini ve çerezleri temizleyin

Öncelikle web sitesine farklı tarayıcılardan veya güvenli moddan erişmeyi deneyin. Eğer bu yolla siteye erişilebiliyorsa, sorunun tarayıcı önbelleğinden kaynaklı olma olasılığı yüksektir. Yapmanız gereken ise kullandığınız tarayıcının önbelleğini ve çerezlerini temizlemek.

2. Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Çok fazla yönlendirme hatası döngüsünün diğer bir yaygın nedeni, eklentiler arasındaki çakışmalardır. Bir veya daha fazla eklenti, varsayılan WordPress kurulumuyla çakışan yönlendirmelere neden olabilir. Bu sorunu çözmek için öncelikle kullandığınız tüm eklentileri devre dışı bırakın.

  • Eklentiler » Yüklü Eklentiler’i seçin ve kullanılan tüm eklentileri seçin, Devre Dışı Bırak » Uygula’yı seçin.

Ancak yönetici alanınıza erişemiyorsanız bu işlemi bir FTP istemcisi ya da cPanel Dosya Yöneticisi’ni kullanarak yapabilirsiniz.

  • cPanel Dosya yöneticisine gidin ve buradan kök dizine geçin (public_html veya www)
  • Ardından /wp-content/plugins dizinine gidin.
  • Plugins klasörünü plugins.deactivate  olarak yeniden adlandırın (sağ tıklayın ve yeniden adlandır’ı seçin). Böylece eklentiler devre dışı kalacak.

Şimdi web sitenizi kontrol edin. Sorun çözülmüşse hatanın nedeni kullandığınız bir eklenti demektir. Tam olarak hangi eklentinin buna neden olduğunu görmek için bir hata alana kadar eklentileri tek tek yeniden etkinleştirin.

İlgilenebilirsin:   DirectX 'Yeterli Bellek Ayrılamadı' Hatası Çözümü

Hangi eklentinin ‘Çok fazla yönlendirme hatası’na neden olduğunu bulduktan sonra topluluklarda veya forumlarda yardım aramayı deneyin. Çözüm bulunmazsa eklentiyi silin ve gerekirse aynı özellikleri sunan başka bir eklenti kullanın.

3. WordPress URL ayarlarını kontrol edin

Başka bir neden, WordPress URL ayarları bölümündeki yanlış bir ayardır. Bunu kontrol etmek için WordPress yönetim panonuzda Ayarlar » Genel‘e gidin.

Burada, varsayılan olarak aynı iki url göreceksiniz. Eğer URL’ler birbirinden farklıysa, WordPress kurulumundaki gibi düzenleyin. Eğer Ayarlar>Genel bölümündeki URL’ler düzenlemeye kapalıysa, bu işlemi cPanel aracılıyla da yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • cPanel Dosya Yöneticisi’e gidin.
  • Buradan kök dizine tıklayın (public_html veya www)
  • wp-config.php dosyasını bulup sağ tıklayın ve ardından Edit‘i tıklayın.
  • Dosyada aşağıdaki satırları arayın (yoksa dosyanın en üstüne- <?php‘den sonra ekleyin ve example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın.)
define('WP_HOME','http://example.com');
define('WP_SITEURL','http://example.com');

Varsayılan olarak, bu iki adres aynı olmalıdır ancak farklı durumlarda, örneğin, biri www ve diğeri www’suz ise ya da biri http diğeri https ise, her iki URL’yi de WordPress kurulumunuzdaki gibi düzenleyip kaydedin.

4. .htaccess dosyasını sıfırlayın

.htaccess dosyası, yönlendirmeleri ve diğer ayarları yönetmek için kullanılan özel bir dosyadır. Bazı eklentiler, çok fazla yönlendirme hatası gibi sorunlara neden olabilecek bazı kodları bu dosyaya eklemiş olabilir. Ve bazen eklentiyi devre dışı bırakmak, o dosyadaki tüm değişiklikleri kaldırmaz.

FTP veya Dosya yöneticisini kullanarak .htaccess dosyasına erişip dosyayı yeniden adlandırarak devre dışı bırakın. Sorunun düzelip düzelmediğini görmek için sitenizi kontrol edin. Sorun düzelmişse .htaccess dosyanızı tamamen silin (sağ tıklayıp ‘Delete’ tuşunu kullanın). Ardından WP yönetim paneline dönün ve Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar‘a gidin. Herhangi bir değişiklik yapmadan ‘Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın.

İlgilenebilirsin:   En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentileri

Yukarıdaki yöntemlerin WordPress’te Çok Fazla Yönlendirme hatasını düzeltmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Eğer çözüm bulamazsanız barındırıcınızla iletişim kurmanızı öneririz.

Kaynak: https://wpekran.com/wordpress-err_too_many_redirects-hatasi-cozumu/

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.