1. Anasayfa
 2. İnternet

WordPress İletişim Formu Ekleme: Contact Form 7 Kurulumu-Ayarları


Bir web sitesi sahibi olarak okuyucularınızın sizinle etkileşime geçmesine izin vermenin birçok yolu vardır. Blog yorumlarını etkinleştirmek, sosyal profillerde yanıt vermek ve e-posta kampanyaları göndermek en popüler yöntemlerden bazılarıdır. Tüm bu seçeneklere ek olarak, herhangi bir WordPress sitesinde önemli bir sayfa var. Bu, kullanıcıların size e-posta göndermesine izin veren İletişim sayfasıdır. Bu yazıda, WordPress siteye iletişim formu nasıl eklenir sorusunu yanıtladık. Bu işlemi, en popüler iletişim formu olan Contact form 7 kurulumu ve ayarları ile göstereceğiz…

Neden WordPress’te İletişim Sayfası Olmalı?

Bir iletişim sayfasının temel ihtiyacı, okuyucuların size e-posta göndermesine izin vermektir. Bununla birlikte, web sitenizde bir iletişim sayfasına sahip olmanın başka birkaç avantajı vardır.

 • Güvenilirlik – bir iletişim sayfasına sahip olmak web sayfanızın güvenilirliğini artırır. İnsanlar, sorulara yanıt veren gerçek bir kişi veya şirket olduğunuza inanacaklar.
 • Görünürlük – iletişim formu, sitenizin hem arama motorlarında hem de kullanıcılar nezdinde görünürlüğünü artırır. Kullanıcıları iletişim sayfanıza çekmeniz ve ihtiyaçlarını paylaşmaya teşvik etmeniz sizin için kolaylaşır.
 • İş- Canlı sohbet için yanıt verecek vaktiniz yoksa, iş yapmak için bir sonraki en iyi seçenek bir iletişim formu kullanmaktır.

İletişim Formu ve E-posta Arasındaki Fark

Çoğunuz, e-posta adresinizi doğrudan altbilgi ve kenar çubuğu bölümlerinde vermek yerine neden ayrı bir iletişim formuna ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz.

 • Açık olarak gösterilen e-posta adresi gizlilik sorunları yaratabilir. Herkes e-posta adresinize tıklayarak mesaj gönderebileceği için yüzlerce spam e-posta alırsınız.
 • Bunun aksine, iletişim formları e-posta adresinizi okuyuculara açıklamayacaktır. WordPress mesajı işleyecek ve kullanıcılar e-posta adresinizi bilmeden size gönderecektir. Bu şekilde, yalnızca ilgilenen kullanıcılardan mesajlar alacak ve spam ve saldırgan özel mesajlardan kaçınacaksınız.
 • İletişim formu eklentileri, istenmeyen posta gönderimlerini önlemek için Akismet ile sorunsuz bir şekilde çalışır veya reCAPTCHA ekleyerek otomatik robotların değil yalnızca insan kullanıcıların formu gönderebileceğinden emin olabilirsiniz. Ek olarak, İletişim Formu eklentileri, mesajları engellemek için varsayılan WordPress yorum kara listesi seçeneği de sunar.
 • Tek bir WordPress sitesinde birden çok iletişim formu kullanabilir ve her formun performansını izlemek için parametreler ekleyebilirsiniz. Örneğin iletişim sayfanızdaki formu ve hakkında sayfanızı ayrı ayrı takip edebilirsiniz.
İlgilenebilirsin:   WordPress'te Log Kayıtları Nasıl İzlenir?

Tüm bu avantajlarla, iletişim formları okuyucularınızla etkileşim kurmanın çok daha güvenli, profesyonel ve daha kolay bir yoludur diyebiliriz.

WordPress eklenti deposu bölümünde ücretsiz olarak kullanılabilen birçok iletişim formu eklentisi mevcuttur. Contact form 7 ücretsiz olarak kullanılabilen tüm eklentiler arasında en popüler olanıdır. Aşağıda Contact form 7  eklentisinin genel özelliklerine ve detaylı kurulum ve kullanımına değindik.

Contact form 7 Eklentisi Özellikleri-Kurulumu-Kullanımı

 • 5 milyondan fazla aktif kuruluma sahiptir ve kullanımı çok kolaydır.
 • Sinir bozucu reklamlar veya üst düzey premium sürüm satmadan tamamen ücretsiz bir eklentidir .
 • Aktif olarak geliştirildi ve sürdürüldü.
 • Birçok popüler WordPress teması, Contact Form 7 eklentisini entegre eder ve özelleştirilmiş formlar sunar.
 • Gutenberg bloğunu kullanarak formu sitenizin herhangi bir yerine ekleyebilirsiniz. Klasik düzenleyici kullanıyorsanız, eklentinin verdiği kısa kodu illetişim sayfanıza eklemeniz yeterli olur.

# WordPress’e Contact Form 7 Eklentisinin Yüklenmesi: Contact Form 7 ücretsiz bir eklenti olduğundan, doğrudan WordPress yönetici panelinizden yükleyebilirsiniz. Sitenizin yönetici paneline giriş yaptıktan sonra “Eklentiler> Yeni Ekle” bölümüne gidin. Contact Form 7 eklentisini buradan arayabilir ve yükleyebilirsiniz.

wordpress contact form 7 yukleme 1 2

# İlk İletişim Formunuzu Oluşturun: Sitenizdeki eklentiyi etkinleştirdikten sonra, “İletişim” adlı bir menü öğesi oluşturacaktır. Üç alt menü öğesi vardır – İletişim Formları, Yeni Ekle ve Bütünleştirme (Entegrasyon).

İletişim Formu 7 Menü
 • Tüm formlarınızı “İletişim Formları” bölümünden görüntüleyebilirsiniz.
 • Yeni bir form oluşturmak için “Yeni Ekle” ye gidin.
 • Entegrasyon bölümü, Constant Contact, reCAPTCHA ve Sendinblue’dan harici API’lere bağlanmanıza olanak tanır.

# Contact Form 7 Eklentisini Yapılandırma: İşinizi kolaylaştırmak için İletişim Formu 7, sitenize hazır bir örnek form ekleyecektir. Örnek formu “İletişim Formları” bölümüne giderek düzenleyebilir ve yeniden kullanabilir veya sıfırdan yeni bir form oluşturabilirsiniz.

Bu yazıda yeni bir form oluşturup kısa kodu yerleştireceğiz. Yeni bir form oluşturmak için “İletişim> Yeni Ekle” bölümüne gidin. Seçenekleri yapılandırabileceğiniz ve formunuzu tasarlayabileceğiniz form, posta, mesajlar ve ek ayarlar bölümlerini göreceksiniz. Eklenti, başlamak için ilgili bölümün altına form, posta ve mesajlar için temel şablon ekleyecektir. Eklentinin dokümantasyon sayfasına bakarak ek seçenekler ekleyebilirsiniz .

İlgilenebilirsin:   WordPress "Çok Fazla Yönlendirme Hatası" Çözümü

# Yeni Form Bölümünü Yapılandırma: “Form” bölümü altında, form şablonunu düzenlemek için mevcut etiketleri görüntüleyebilirsiniz. Eklenti, daha fazla düzenleyebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz ad, e-posta, konu ve gönder düğmesi gibi temel etiketleri ekleyecektir.

WordPress Yeni İletişim Formu Eklme
 • Formun üzerindeki düğmelere tıklayarak URL, telefon numarası, radyo düğmeleri, dosya yükleme, test, onay kutuları, açılır menü vb. alanlar ekleyerek iletişim formunuzu dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz.
 • İlk başta, düğmeler ve kod konusunda kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Ancak, her bir düğmeye tıkladığınızda, ayrıntıları kolayca doldurabileceğiniz bir açılır pencere görüntülenir.

Örneğin, formunuza bir dosya yükleme seçeneği eklemek için “dosya” düğmesini tıklayın. Görünen açılır pencerede boyut, tür, zorunlu dosyalanmış vb. ayrıntıları sağlayın ve kaydedin. Form tasarımını bitirdikten sonra, şablon aşağıdaki etiketlere sahip olacaktır. İlgili kodu kesip yapıştırarak etiketleri farklı bir konuma taşıyabilirsiniz.

<label> Adınız
  [text* your-name] </label>

<label> E-posta adresiniz
  [email* your-email] </label>

<label> Konu
  [text* your-subject] </label>

<label> İletiniz (tercihe bağlı)
  [textarea your-message] </label>

Son olarak, formunuz için bir ad girin ve kaydet düğmesini tıklayın. Böylece, sitenizde herhangi bir yere kopyalayıp yapıştırabileceğiniz kısa kodu alacaksınız.

# Posta Bölümü: Kısa kodu kullanmadan önce, “Posta” bölümüne giderek e-posta şablonunuzu yapılandırabilir ya da olduğu gibi bırakabilirsiniz.

İletişim Formu 7 Posta Ayarları
 • Kime ve Kimden – eklenti, site başlığını adreslemek ve kullanmak için sitenin yönetici e-postasını kullanır ve alan için e-posta sağlar.
 • Konu ve Başlıklar – form alanlarındaki ayrıntılar posta şablonunda kullanılır.
 • Mesaj gövdesi – e-postaları almak için şablon biçimini ayarlayın.
 • Dosya eki – alan e-postada dosya adını göstermek için gerekiyorsa boş bırakın veya dosya etiketini ekleyin.

*Genel olarak, posta şablonunda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. Posta şablonlarının kurulumunu tamamladıktan sonra değişikliklerinizi kaydedin.

# Mesajlar Bölümü: Bu bölümün altında, farklı durumlarda görünen metin mesajlarını özelleştirebilirsiniz. Özelleştirmek istemiyorsanız, metin yer tutucularını olduğu gibi bırakabilirsiniz. Formu iş teklifi gönderimleri için kullanırsanız, müşterileriniz için daha fazla ayrıntı ve daha fazla adım eklemek için bu metni düzenlemek mantıklı olabilir.

Contact Form 7 Mesaj Ayarları

# Ek ayarlar: Ek ayarlar bölümünü olduğu gibi bırakabilirsiniz. Ancak, herhangi bir alanın yararlı olup olmadığını kontrol etmek belgelerde bulunan seçenekleri gözden geçirin. Örneğin, yalnızca oturum açmış kullanıcıların formu göndermesine izin vermek için metin kutusuna subscribers_only: true ekleyebilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   WordPress Görsellerin Yeniden Boyutlandırılmasını Önleme

# İletişim Sayfasına Form Ekleme: Tüm ayarları tamamladıktan sonra kaydet düğmesine tıklayın. Temel olarak, yukarıdaki tüm adımlar tek seferlik kurulumdur ve her seferinde şablonları düzenlemeden aynı kurulumu kullanarak yeni formlar oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, her form için farklı alanlar ve şablonlar da kullanabilirsiniz.

Artık iletişim formunuzun kısa koduna sahip olduğunuza göre bir sonraki adım onu ​​sayfanıza yerleştirmektir. “Sayfalar> Tüm Sayfalar” bölümüne gidin ve iletişim sayfanızı oluşturun / düzenleyin. Contact Form 7 Gutenberg bloğunu filtrelemek ve içerik alanınıza eklemek için arama bölümüne contact yazın ve Contact Form 7 butonuna tıklayın.

İletişim Formu 7 Gutenberg Block

Bir iletişim formu seçin” açılır menüsünü tıklayın ve yerleştirmek için formunuzun adını seçin.

İletişim Formunu Yerleştirin

Eski Klasik düzenleyiciyi kullanıyorsanız, iletişim formu kısa kodunu düzenleyiciye yapıştırmanız yeterlidir. Eğer kısa kodun nerede olduğunu unuttuysanız, İletişim>İletişim Formları yolunu izleyin ve kullanmak istediğiniz formun yanındaki kısa kodu kopyalayıp Sayfalar>İletişim Sayfası‘na gidin ve kısa kodu metin alanına yapıştırıp sayfayı kaydedin.

# İletişim Formunu Test Etme: Formun nasıl göründüğünü görmek için sayfanızı görüntüleyin. Ayrıca sahte bir mesaj göndererek formu test etmenizi öneririz.

Contact Form 7 eklentisini kullanarak WordPress sitenize iletişim formu eklemek görüldüğü gibi gayet kolay. Diğer eklentilerle çakışmadan sorunsuz bir şekilde çalışır.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.