1. Anasayfa
 2. İnternet

AdSense Sabit Reklamlarla Gelir Artırma


Google, AdSense yayıncıları için farklı türde reklam biçimleri sunar. Bunlardan bazılarını bağımsız ekleme birimleri olarak oluşturabilir ve sitenizin herhangi bir yerine manuel olarak ekleyebilirsiniz.

Ancak, Google’ın yapay zeka teknolojisini kullanarak sitenize otomatik olarak ekleyeceği yalnızca Otomatik Reklamlar olarak kullanılabilen birkaç biçim vardır. Bu makalede, AdSense sabit reklamlarıyla nasıl daha fazla para kazanılabileceğini anlatacağız.

AdSense Sabit Reklamları

Vinyet reklamların yanı sıra, daha geniş ekran için sabit reklamları etkinleştirebilir ve içeriğinizden daha fazla gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

İnternette gezinirken, birçok web sitesinin kenar çubuğundaki yapışkan/kayan/yüzen reklamları görmüş olabilirsiniz. Google, normal AdSense yayıncıları için yapışkan görüntülü reklam biçimine izin vermez. Yapışkan görüntülü reklamlar gösteren siteler ya BuySellAds gibi ad exchange ortaklarını ya da Google Ad Manager’ı (daha önce DoubleClick for Publishers olarak biliniyordu) kullanır.

Kapatılabilir seçeneği olan sabit reklamlar, yapışkan görüntülü reklamlar için iyi bir alternatiftir. Masaüstü cihazlarda kullanılabilirliği sayesinde, kenar çubuğu yapışkan görüntülü reklamlar gibi benzer bir gelir elde etmesini bekleyebilirsiniz.

Sabit Reklamların Görüntülenmesi

Temel olarak, AdSense hesabınızdaki sabit reklam önizlemesini kontrol edebilirsiniz.

 • Sabit reklamlar yalnızca kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdığında yüklenir.
 • Önizlemeye göre, hem mobil hem de masaüstü cihazlarda sayfanın üstünde görüntülenecektir. Ancak, masaüstünde altta da gösterildiğini fark ettik.
 • Kullanıcı aşağıdaki içeriği kaydırabilirken, reklam mobilde en üstte kalacak. Benzer şekilde, geniş ekranda alta yapışacaktır.
 • Kullanıcılar, sabit reklamı gizlemek için küçük yukarı oku tıklayabilir.
 • Yalnızca ilk sayfa geçişinde yüklenen vinyet reklamların aksine, sabit reklam, kullanıcının sitenizde ziyaret ettiği her sayfada yüklenir.

Masaüstü cihazlara giriş ile birlikte bu sabit reklamlarla gelirinizi kolayca artırabilirsiniz.

 • Adsense hesabınıza girin Reklamlar bölümünden sabit reklam uygulamak istediğiniz siteyi seçin. Sağ panelden “Sabit Reklam” seçeneğini açık konuma getirin ve siteye uyula düğmesine tıklayın.
Adsense sabit reklamlar


Google’ın sitenizde otomatik reklamlar göstermeye başlaması 10 ila 20 dakika sürecektir.

İlgilenebilirsin:   İnternetten Para Kazandıran En İyi Blog Konuları

Sabit Reklam Performansını İzleme

Diğer tüm reklam birimlerine benzer şekilde, hem mobil hem de masaüstü sabit reklam birimlerinin performans raporunu görüntüleyebilirsiniz.

 • “Reklamlar > Genel Bakış” bölümündeyken sitenizin karşısındaki “Raporu gör” simgesine tıklayın.
 • Bu sizi kaydedilmemiş bir açık raporun olduğu raporlama bölümüne götürecektir.
 • Filtre simgesine tıklayın ve “Reklam formatı” seçeneğini seçin.
 • Son seçenek olarak görünecek olan “Çapa” yı seçin ve değişiklikleri “Uygula” yı seçin.
 • Performansı görmek istediğiniz zaman dilimini değiştirin ve raporu alın.
 • Detayları çizgi grafikte olduğu gibi tablo formatında da alabilirsiniz.

Sabit Reklamları Kullanımındaki Sınırlamalar

Sabit reklamlar, herhangi bir ek kurulum yapmadan AdSense hesabınızdan daha fazla gelir elde etmek için faydalıdır. Ancak, sitenizde kullanırken aşağıdakileri unutmayın.

 • Bağımsız sabit reklam birimi oluşturamazsınız. Bu, otomatik reklamların bir parçasıdır ve otomatik reklamların etkinleştirilmesi, reklamları istenmeyen konumlara rastgele yerleştirebilir. Gereksiz otomatik reklam yerleşimlerini kurulum ekranından kaldırabilseniz de, yanlış yerleşimi tamamen önleyemezsiniz. Örneğin, paragraf öğeleri arasında normal görüntülü reklam birimleri görüntüleyebilirsiniz. Ancak, otomatik reklamlar, kullanıcıları rahatsız edebilecek liste öğeleri arasında görünebilir.
 • Yalnızca vinyet reklamlar gibi benzer bir sorun olan masaüstü cihazlarda etkinleştiremezsiniz. Daha geniş ekran seçeneği mobil sabit reklamlar seçeneğinin altında olduğu için ikisini birden veya sadece mobilde kullanmanız gerekir.
 • Sabit reklamlar, ekranın üst kısmındaki alana yükleneceği için sayfa yükleme hızını doğrudan etkiler.
 • En önemli kısım, sabit reklamları kullanırken yapışkan başlık gezinmesini kullanmamanız gerektiğidir. Özellikle mobil cihazlarda başlıkla çakışabilir.

Google, AdSense otomatik reklam kurulumundan daha fazla gelir elde etmek mümkün. Bir içerik yayıncısı olarak, ek çaba harcamadan para kazanmaktan hoşnut olabilirsiniz. Ancak, AdSense sitelerinin trafik yönergeleri vardır ve arama motorlarından gelen organik trafiğe büyük ölçüde güvenirler.

İlgilenebilirsin:   İnternetten Para Kazanmanın En Etkili Yolları

Sabit reklamları kullanmak, sayfa yükleme süresini etkileyebilir. Bu nedenle, sabit reklamların mobil ve masaüstünde etkinleştirilmesinin etkisini değerlendirmek için sitenizi Google PageSpeed ​​Insights ve GTmetrix ile test edin. Gerekirse, sabit reklam kurulumundan yararlanırken sayfa hızını yönetmek için JavaScript’in sitenize yüklenmesini geciktirebilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.