1. Anasayfa
  2. Nedir

Klavyedeki F , J ve 5 Tuşlarında Neden Çıkıntı Var?


Bilgisayar klavyelerinde sıklıkla gözden kaçan ancak yazma deneyimimizi büyük ölçüde etkileyen küçük detayları fark ettiniz mi? F, J ve Numlock kısmındaki 5 tuşlarında bulunan hafif çıkıntılar, klavye kullanımını kolaylaştıran önemli bir ayrıntıdır. Bu çıkıntılar, daktilo tipi yazı yazmayı hızlı ve verimli hale getirmek için tasarlanmıştır. F,J ve 5 üzerindeki bu çıkıntı parmaklarımızın doğru konumda olmasını sağlayarak, klavyeye bakmadan bile doğru tuşlara ulaşmamıza yardımcı olur. Bu küçük detaylar, yazma deneyimimizi güçlendirirken, aynı zamanda görme engelliler için de değerli bir rehberlik sağlar.

Klavyede F ve J Tuşlarındaki Çıkıntılarının İşlevi

Bilgisayar klavyesindeki F ve J tuşlarında olan küçük çıkıntılar mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Kiminiz bunların anlamını bilse de muhtemelen birçok kişi f ve j tuşlarındaki çıkıntıların farkında bile olmayabilir. Bu içeriğimizle birlikte bahsi geçen çıkıntıların işlevini öğrenip klavye kullanma becerinizi geliştirebilirsiniz.

  • Tüm modern klavyeler, ‘F’ , ‘J’ ve “5” tuşları üzerinde bir çıkıntıya sahiptir ve bu çıkıntılar yalnızca bu tuşlarda mevcuttur.
  • Ana satır anahtarları olarak adlandırılan F ve J tuşları 2002’nin Haziran ayında E. Botich tarafından tasarlanmış ve uygulanmıştır.
  • F , J ve 5 tuşlarındaki çıkıntıların amacı daha kolay ve hızlı yazmaya yardımcı olmaktır. Yani bir kılavuz görevi gören F ve J çıkıntıları sayesinde parmaklarınızın konumunu sabitleyip klavyeye bakmadan yalnızca ekrana bakarak rahatlıkla ve çok daha hızlı bir şekilde yazılarınızı yazabilirsiniz.
  • Bu özelliği doğru kullanmak için, işaret parmaklarınızı ‘F’ ve ‘J’ tuşlarına yerleştirin (böylece sol işaret parmağınız ‘F’ tuşunun, sağ işaret parmağınız ‘J’ tuşunun üzerinde olur.) Bu yöntem, yazı yazmak için parmaklarınızı en doğru şekilde yerleştirme biçimidir.
  • Aşağıdaki görsel, doğru el yerleştirme tekniğini açıkça göstermektedir. Buna göre sol elinizin parmakları “A”, “S”, “D” ve “F” harflerinin üzerinde ve sağ elinizin parmakları ise “J”, “K”, “L” ve “Ş” harflerinin üzerinde olmalıdır. Ayrıca baş parmaklarınız da hafifçe ara çubuğunun (space) üzerinde durmalıdır.
Bilgisayar klavyesideki F ve J tuşlarında bulunan çıkıntıların anlamı nedir?

Yukarıda bahsedilen tekniği uygulayarak 10 parmak klavye kullanma becerinizi ve yazma hızınızı en iyi şekilde arttırabilir, klavye hakimiyeti sağlayabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Tarihteki En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.