1. Anasayfa
  2. İnternet

Tarihteki En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri


Tüm PC ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları “Bilgisayar Virüsü” teriminin yeterince farkındadır. Bilgisayar virüslerinin nispeten kısa bir geçmişi olmasına rağmen, bazılarının neden olduğu zararlar siber uzmanları bilgisayar virüsleri konusunda yeni bir sayfa açmaya itti. Bazı tehlikeli virüsler ciddi zararlara yol açmış ve çok sayıda şirketi, üniversiteyi ve hatta devletleri etkilemiştir.

İşte tarihteki en tehlikeli bilgisayar virüslerinden bazıları

Gelmiş geçmiş en tehlikeli bilgisayar virüsleri nelerdir sorusuna yanıt arayanlar için, büyük etkiler yaratmış olan en tehlikeli bilgisayar virüslerinden bazılarını listeledik:

1. Jerusalem (Kudüs) Virüsü | 1987

Jerusalem, dünya çapında birçok ülkeyi, üniversiteyi ve şirketi etkileyen muazzam yıkımlara neden olan tarihteki ilk  MS-DOS virüslerinden biridir. Bu tehlikeli bilgisayar virüsü, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’daki bir dizi kuruma bulaşmayı başardı. İlk olarak Kudüs Üniversitesi’nde tespit edilen virüs binlerce bilgisayara bulaşmayı başardı. O zamanlar  anti-virüs programları  bugünkü kadar gelişmiş değildi ve birçok kullanıcının bilgisayar virüslerinin varlığı hakkında çok az bilgisi vardı.

2. Morris Virüsü | 1988

En tehlikeli bilgisayar virüsleri arasında bulunan Morris virüsü, NASA Araştırma Enstitüsü de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 6.000’den fazla bilgisayar sistemine bulaştı. Düzensiz kod nedeniyle solucan, milyonlarca kopyasını farklı ağ bilgisayarlarına göndermeyi başardı ve tüm ağ kaynaklarını tamamen felç edebildi. Morris bilgisayar virüsünün neden olduğu zararın 96 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bilgisayar virüsü yayılabilmesi için Unix for VAX ve Sun Microsystems gibi işletim sistemlerindeki hataları kullandı.

İlgilenebilirsin:   Proxy Nedir, Nasıl Kullanılır, Ayarları ve Daha Fazlası

3. Solar Sunrise – 1998

Bilgisayar korsanları 1998’de Amerika Birleşik Devletleri ordusuna, hükümetine ve özel sektörüne ait 500’den fazla bilgisayar sistemine sızdı ve kontrolünü ele geçirdi. Sun Solaris adlı işletim sisteminde çalışan bilgisayarlardaki popüler güvenlik açıklarından sonra tüm duruma Solar Sunrise adı verildi. 

Başlangıçta saldırıların Irak’taki ajanlar tarafından planlandığına inanılıyordu. Daha sonra olayların Kaliforniya’dan iki Amerikalı gencin işin içinde olduğu ortaya çıktı. Saldırıların ardından, Savunma Bakanlığı gelecekte bu tür olayları önlemek için sert önlemler aldı.

4. Melissa Virüsü – 1999

Melissa’nın başta herhangi bir zarar vermek için tasarlanmadığını, ancak sunucuları aşırı yükledikten sonra ciddi sorunlara yol açtığını belirtmekte fayda var. İlk kez  Usenet  tartışma grubu alt.sex’te yayıldı. Melissa,  80 pornografik web sitesinin kilidini açmak için kullanılan şifreleri içeren “List.DiC” adlı bir dosyanın içine gizlendi. Virüsün orijinal formu farklı kullanıcılara e-posta yoluyla gönderildi.

Melissa bilgisayar virüsü  David L. Smith  tarafından Aberdeen Township, New Jersey’de geliştirildi. Adı, programcının Florida’dayken kabul gördüğü bir kucak dansçısından geliyor. Yakalandıktan sonra, virüsün yaratıcısı federal hapishanede 20 ay hapis cezasına ve 5.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Tutuklama FBI, New Jersey Eyalet Polisi ve  Monmouth Internet’ten bir temsilci ekibi tarafından yapıldı.

5. I Love You | 2000

Melissa’ya benzer bir yöntem kullanan “I Love You” adlı bilgisayar virüsü, bir  gecede dünya çapında milyonlarca bilgisayara bulaşmayı başardı. Tıpkı Melissa gibi, bu bilgisayar virüsü de saldırıya uğrayan bilgisayarlarda saklanan şifreleri ve kullanıcı adlarını virüsün geliştiricisine geri gönderdi. 

Yetkililer virüsün izini sürdükten sonra, saldırının arkasında genç bir Filipinli öğrencinin olduğunu buldular. Genç adam, Filipinler’de bilgisayar korsanlığını ve kötü amaçlı yazılımların yayılmasını önleyecek herhangi bir yasanın olmaması nedeniyle serbest bırakıldı. Bu durum, Avrupa Birliği’nin küresel Siber Suçlar Anlaşması‘nı oluşturmanın öncüllerinden biri oldu.

İlgilenebilirsin:   Kullanılmaması Gereken 20 Şifre ve Güvenli Parola Oluşturma

6. The Code Red worm | 2001

Bu 21. yüzyıl bilgisayar virüsü, Microsoft Windows NT ve Windows 2000 sunucu yazılımını çalıştıran on binlerce sisteme girmeyi başardı. Code Red bilgisayar virüsünün yol açtığı zararın  2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.  Core Red, önceden belirlenmiş bir tarihte Beyaz Saray’ın resmi web sitesine bulaştığı tüm bilgisayarların gücünü kullanmak üzere geliştirildi. Beyaz Saray, farklı virüs avcıları ve teknoloji firmalarıyla işbirliği içinde, Code Red virüsünün kodunu çözmeyi ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına başlarken trafiği durdurmayı başardı.

7. Downadup Virüsü – 2009

En tehlikeli bilgisayar virüsü, “Conficker” olarak da adlandırılan “Downadup” solucanıdır. Bilgisayar güvenlik şirketi  F-Secure, bilgisayar virüsünün dünya çapında 3,5 milyon bilgisayara bulaştığını belirtti. Bu kötü amaçlı program, yamalı bir Windows kusuru kullanarak yayılmayı başardı. Downadup,

Microsoft’un işletim sisteminin yamasız sürümlerini çalıştıran bilgisayarları uzaktan tehlikeye atmak için Microsoft’un Ekim ayında yamaladığı bir kusur kullandığından, Web’e yayılma konusunda çok “başarılı”ydı. Ancak solucanın en büyük gücünün solucan bulaşmış bilgisayarların rastgele bir düşme noktasından yıkıcı kod indirme yeteneği olduğuna inanılıyor. F-Secure, en çok etkilenen üç ülkenin Çin, Brezilya ve Rusya olduğunu belirtmiştir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.