1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Windows Defender Güvenlik Duvarı Kapatma (Hızlı Çözüm)


Windows defender kapatma işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, bu yazıda Windows 10 ve Windows 11 için güvenlik duvarını geçici ve kalıcı olarak devre dışı bırakma yöntemlerini adım adım açıkladık.

Microsoft Defender (diğer adıyla Windows Defender), güvenilir korumaya sahip ücretsiz, yerleşik, kapsamlı bir virüs koruma aracıdır. Ancak bunu kullanmanın bazı dezavantajları vardır; devre dışı bırakılmadığı sürece arka planda çalışmaya devam ederek yoğun kaynak tüketir. Ayrıca bazen güvenilir programları virüs olarak algılayıp etkisiz hale getirir. Hal böyle olunca, kullanıcılar “Windows Defender kapatma işlemi nasıl yapılır?” sorusun yanıtını arıyor.

Windows 10 Defender Kapatma

Windows Defender’ı devre dışı bırakma işlemi kalıcı ve geçici yöntemler tercih edilebilir. Microsoft Defender’ı tamamen kapatmak yerine yalnızca geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Çoğu durumda bunu yeni uygulamalar yüklerken veya belirli bir görevi gerçekleştirirken yapmak isteriz.

Window 10 defender kapatma işlemini geçici olarak yapmak için;

 • Sol alt köşeden Başlat → Ayarlar yolunu izleyin.
 • Açılan sayfadan “Güncelleştirme ve Güvenlik” butonuna tıklayın.
 • Windows Güvenliği bölümüne gidin ve Windows Güvenliğini Aç düğmesine tıklayın.
Windows 10 Defender Kapatma-1
 • Virüs ve tehdit koruması bölümüne gidin ve Virüs ve tehdit koruması Ayarları bölümünün altındaki Ayarları Yönet‘e tıklayın.
Windows 10 Defender Kapatma-2
 • Gerçek zamanlı koruma, Bulut tabanlı koruma, Otomatik örnek gönderimi ve Kurcalamaya karşı koruma seçeneklerini göreceksiniz. Her bir başlık altında, ilgili seçeneğin açık veya kapalı olduğunu gösteren bir anahtar bulunmaktadır. Windows defender güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için tümünü kapalı konuma getirebilirsiniz. Ancak özellikle Gerçek zamanlı koruma seçeneğini mutlaka devre dışı bırakmanızı öneririz.
İlgilenebilirsin:   Windows Dosya Uzantısı Gösterme ve Gizleme

Windows 11 Defender Güvenlik Duvarını Kapatma

Windows 11’de Microsoft Defender’ı devre dışı bırakma işlemi de basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Peki Windows 11 Defender antivirüs programı nasıl kapatılır?

 1. Başlat düğmesine tıklayın ve ardından, Ayarlar sekmesini açın.
 2. Açılan pencerede, Gizlilik ve Güvenlik başlığının altındaki Windows Güvenliği bölümüne gidin.
 3. Burada, Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması adlı seçeneği bulun.
 4. Farklı ağ profilleri için (Etki Alanı Ağı, Özel Ağ veya Ortak Ağ) uygun olanı seçin.
 5. Seçtiğiniz ağ profili için açılan pencerede, Microsoft Defender sekmesini göreceksiniz. Bu sekmenin altındaki anahtarı “Kapalı” konumuna getirin.

📌 Microsoft Windows 10 ve 11 güvenlik duvarını açmak için ise yukarıdaki işlemleri tekrarlayıp anahtarları açık konuma getirmeniz yeterlidir. Bununla birlikte, yukarıdaki işlemler Microsoft defender güvenliğini geçici olarak devre dışı bırakır ve cihazınızı tekrar başlattığınızda defender otomatik olarak devreye girer. Bunu önlemek yani güvenlik duvarını tamamen kaldırmak için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Defender Control ile Windows Defender Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma

Microsoft Defender’ı kalıcı olarak devre dışı bırakmak için yerleşik bir seçenek mevcut değil ve bu işlemi manuel olarak yapmak geçici çözüme göre zordur. Yanı sıra, en hızlı yol başka bir anti virüs programı yüklemektir. Bu şekilde defender otomatik olarak devre dışı kalır. Ancak bunu tercih etmiyorsanız Defender Control programından faydalanabilirsiniz.

Defender Control, Windows Defender antivirüs uygulamasını kalıcı olarak devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan ücretsiz ve kullanımı kolay bir araçtır. Defender Control ile Microsoft Defender’ı tamamen kapatmak tek tıklamayla mümkün.

Defender Control aracı ile Windows 10 ve 11’de Microsoft Defender’ı kalıcı olarak devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 • Defender Control indirmek için Buradaki siteye gidin.
 • Sayfanın sonunda bulunan “Download” butonuna tıklayıp Defender Control İndir işlemini gerçekleştirin. Ayrıca şifreyi de not edin:
Defender Control İndir

İndirme işleminden sonra öncelikle, Microsoft Defender antivirüsünün kesintiye uğramasını önlemek için Windows gerçek zamanlı korumayı ve Müdahale Korumasını devre dışı bırakmamız gerekiyor.

 • Windows Başlat düğmesine basın > Windows Güvenliği yazın > en iyi eşleşme altında Windows Güvenliği uygulamasını açın:
defender kapatma
 • Virüs ve tehdit koruması’na tıklayın > Virüs ve tehdit koruması ayarları altında Ayarları Yönet’i seçin.
 • Şimdi Gerçek zamanlı koruma seçeneğini kapatın. Bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz? bildirimi için Evet’i tıklayın.
 • Biraz aşağı kaydırın ve Kurcalamaya karşı koruma seçeneğini de kapatın.
İlgilenebilirsin:   Host Dosyası Nerede? Hosts Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Gerçek zamanlı korumayı devre dışı bıraktıktan sonra şimdi indirdiğiniz Defender Control aracına gidin.

 • Defender Control aracının ZIP dosyasını çıkarın.
 • Çıkarttıktan sonra klasörü açın ve “sordum” parolasıyla diğer ZIP dosyasını çıkarın.
 • Çıkarılan klasörü açın ve ardından dControl Aracına çift tıklayın:
dControl
 • Komut isteminde Evet‘e tıklayın. Böylece Defender Kontrol Aracı açılacaktır.
 • Kalıcı olarak kapatmak için Windows Defender’ı Devre Dışı Bırak’a tıklayın:
Defender Control Windows Defender Devre Dışı Bırakma

Böylece Windows Defender antivirüsü kalıcı olarak devre dışı bırakılacak. Siz manuel olarak etkinleştirene kadar tekrar etkinleştirilmez. Artık sisteminizi kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden korumak için hemen herhangi bir güvenilir antivirüs yüklemeniz gerekiyor. Windows Defender’ı etkinleştirmek için, Defender Control aracında Windows Defender’ı Etkinleştir seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Windows Defender Güvenlik Koruması uygulamasını devre dışı bırakmak istiyorsanız, sadece güvenilir başka bir virüs koruma uygulaması yüklemeniz yeterli olur. Bu şekilde Windows yeni virüs programını algılar ve yerleşik Defender özelliğini otomatik olarak devre dışı bırakır. Bu sayede yukarıdaki diğer işlemlere de gerek kalmaz!


 1. Windows Defender Tamamen Kaldırılabilir mi? Şimdilik hayır. Windows Defender, bilgisayarınıza temel güvenlik ve koruma sağlayan yerleşik ve temel bir Windows özelliği olduğundan kaldırılamaz. Ancak Microsoft Defender’ı ve kurcalama korumasını geçici veya kalıcı olarak devre dışı bırakmanın birçok yolu vardır.
 2. Windows Defender’ın devre dışı olup olmadığını nasıl anlarım? Windows Defender’ın devre dışı olup olmadığını öğrenmek için Windows arama çubuğu > Virüs ve tehdit korumasına gidin > Virüs ve tehdit koruması altında Ayarları yönet bölümünde Windows Güvenliği’ni arayın. “Cihazınızda güvenlik açığı olabilir” veya “Cihazınız başka bir virüsten koruma programı tarafından korunuyor” şeklinde bir mesaj görürseniz Windows Defender devre dışı demektir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.