1. Anasayfa
  2. İnternet

Web Sitenin Tamamını İndirme: Site İndirme Uygulamaları ve Programları


Web sitesi indirme uygulamaları ve programları, internet sitelerini bilgisayara veya telefona indirmenize yardımcı olan yazılımlardır. Herhangi bir web sitenin tamamını indirmeyi kolaylaştıran sitesi indirme programları, kullanıcılara internet bağlantısı olmadan bile erişebilecekleri bir içerik arşivi oluşturma imkanı sunar. Bu yazıda en iyi web sitesi indirme uygulamaları, programları ve araçlarını listeledik.

Web Sitesi İndirme Uygulamaları / Programları

Bazen çevrimdışı erişim veya daha hızlı yükleme gibi nedenlerle web sitelerini indirmek isteyebilirsiniz. Ya da kendi web sitenizin yedeğini almak istiyorsunuz ancak kullandığınız sunucuda bu seçenek yok. İşte tam da bu noktada devreye web sitesi indirme araçları giriyor.

Web sitesi indirme uygulamaları ve programları ile içerikleri kolayca indirip offline olarak kullanabilirsiniz. Site indirme programları genellikle web sayfalarını, video içeriklerini, resim galerilerini ve diğer online materyalleri kolaylıkla indirmenize olanak tanır.

1. HTTRACK

HTTrack, kullanıcıların tam web sitelerini indirmelerine olanak tanır. Site yapısını koruyarak, bağlantıları düzenli bir şekilde takip eder ve içerikleri yerel diskinize kaydeder. Tek yapmanız gereken kendi tarayıcınızda yansıtılmış web sitesinin bir sayfasını açmak. Böylece web sitesinde çevrimiçi gezinir gibi gezinebilirsiniz.

Ayrıca indirilmiş bir web sitesini güncelleyebilir ve kesintiye uğrayan indirme işlemlerine devam edebilirsiniz. Program tamamen yapılandırılabilir ve hatta kendi entegre yardım sistemine sahiptir.

2. GETLEFT

Bu web sitesi yakalayıcıyı kullanmak için tek yapmanız gereken URL’yi sağlamak. Böylece belirttiğiniz seçeneklere göre tüm web sitesini indirir. Sabit diskinizde siteye göz atabilmeniz için orijinal sayfaları ve ilgili bağlantılara olan bağlantıları düzenler.

İndirmeden önce site haritasını görüntüleyebilir, kesintiye uğramış bir indirmeye devam edebilir ve belirli dosyaların indirilmemesi için filtreleyebilirsiniz. 14 dil desteklenir ve harici web sitelerinin bağlantılarını takip edebilirsiniz.

GetLeft, daha küçük siteleri çevrimdışı olarak ve daha büyük dosyaları sitenin içinde indirmemeyi seçtiğinizde daha büyük web sitelerini indirmek için harikadır.

3. CYOTEK WEBCOPY

Bu ücretsiz web site indirme aracı, daha sonra çevrimdışı olarak görüntülenebilmeleri için kısmi veya tam web sitelerini yerel sabit diskinize kopyalamak için kullanılabilir. WebCopy, belirtilen web sitesini tarayarak ve ardından tüm içeriği bilgisayarınıza indirerek çalışır.

Geniş yapılandırma seçenekleriyle, web sitesinin hangi bölümlerinin kopyalanıp hangilerinin kopyalanmayacağını tanımlayabilirsiniz. Esasen WebCopy, sitede bulunan tüm kaynakları keşfetmek için bir web sitesinin HTML’sine bakar.

4. SİTESUCKER

Bu uygulama yalnızca Mac bilgisayarlarda kullanılır ve internetten web sitelerini otomatik olarak indirmeye odaklıdır. Bunu, web sitesinin tek tek sayfalarını, PDF’lerini, stil sayfalarını ve görüntülerini toplu olarak kendi yerel sabit sürücünüze kopyalayarak ve böylece web sitesinin tam dizin yapısını çoğaltarak yapar.

Tek yapmanız gereken URL’yi girip enter tuşuna basmak. Gerisini SiteSucker halleder. Esasen bir web sitesinin yerel kopyalarını oluşturur ve web sitesiyle ilgili tüm bilgileri, internet bağlantısından bağımsız olarak, gerektiğinde erişilebilecek bir belgeye kaydeder. Daha fazlası için: Mac’te SiteSucker Kullanarak Tüm Web Sitesini İndirme.

5. GRABZIT

Web sitelerinden veri toplamanın yanı sıra, kazıma aracıyla PDF belgelerinden de veri alır. İlk olarak, verileri sıyırmak istediğiniz web sitesini veya web sitelerinin bölümlerini ve bunun ne zaman yapılmasını istediğinizi belirlemeniz gerekecektir.

Ayrıca, kazınmış verilerin kaydedilmesi gereken yapıyı da tanımlamanız gerekecektir. Son olarak, kazınan verilerin nasıl paketlenmesi gerektiğini, yani göz attığınızda size nasıl sunulması gerektiğini tanımlamanız gerekir.

Bu kazıyıcı, özel bir tarayıcı kullanarak web sitesini kullanıcılar tarafından görüldüğü şekilde okur. Bu özel tarayıcı, kazıyıcının dinamik ve statik içeriği kaldırarak yerel diskinize aktarmasına olanak tanır.

6. Mobil Seçenekler

Offline Pages Pro, herhangi bir web sitesini cep telefonunuza kaydetmenize olanak tanır. Bunu bilgisayar uygulamalarından ve diğer birçok telefon uygulamasından farklı kılan şey, programın yalnızca bağlamsız metni değil, tüm web sayfasını telefonunuza kaydetmesidir. Sitenin biçimini, web sitesine çevrimiçi bakmaktan farklı olmayacak şekilde kaydeder. Bir web sayfasını kaydetmeniz gerektiğinde, web adres çubuğunun yanındaki düğmeye tıklamanız yeterlidir. Bu, ihtiyaç duyduğunuzda çevrimdışı olarak görüntülenebilmesi için sayfanın kaydedilmesini tetikler.

Uygulamanın Pro sürümünde, sayfaları etiketleyerek daha sonra kendi organize sisteminizle bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Kaydedilen sayfalara erişmek için, Uygulamada, ekranın ortasındaki düğmeye tıklayacaksınız. Burada kayıtlı tüm sayfalarınızın bir listesi olacak. Bir sayfayı silmek için kaydırmanız ve silme seçeneği göründüğünde düğmeye basmanız yeterlidir. Veya silinecek diğer sayfaları işaretlemek için Düzenle düğmesini kullanabilirsiniz.

Pro sürümünde, kaydettiğiniz web sitelerinin periyodik olarak otomatik olarak güncellenmesini tercih edebilir, böylece bir sonraki çevrimdışı olduğunuzda tüm sitelerinizi güncel tutmanıza olanak tanır.

Web sitesi programsız nasıl indirilir?

İnternete bağlı olmadığınızda erişebilmeniz için yerel sürücünüze bir web sitesi indirmenin bir yolu vardır. Web sitesinin ana sayfasını açmanız gerekecek. Siteye sağ tıklayıp Sayfayı Farklı Kaydet’i seçin. Dosyanın adını ve nereye indirileceğini seçin. Sunucunun sayfalara erişim iznine ihtiyacı olmadığı sürece mevcut ve ilgili sayfaları indirmeye başlayacaktır.

Alternatif olarak, web sitesinin sahibiyseniz, zipleyerek sunucudan indirebilirsiniz. Bu yapıldığında, phpmyadmin’den veritabanının bir yedeğini alıp, ardından onu yerel sunucunuza yükleyebilirsiniz.

Neden Web Sitesi İndirme Araçları Kullanmalıyız?

  • Offline Erişim İmkanı: Web sitesi indirme araçları, internet bağlantısı olmadan da içeriklere ulaşma imkanı sağlar. Özellikle seyahat ederken veya düşük internet hızlarına sahip olduğunuzda, bu araçlar hayat kurtarıcı olabilir.
  • Kullanım Kolaylığı: Genellikle kullanıcı dostu arayüzlere sahip olan bu araçlar, içerik indirmeyi hızlı ve basit hale getirir. Tek tıkla istediğiniz içeriği bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • İçerik Yedekleme: Web sitesi indirme araçları, beğendiğiniz veya sık kullandığınız web sitelerinin içeriğini yedekleme imkanı sunar. Böylece, site sahibi içerikleri kaldırdığında veya değiştirdiğinde bile erişim sağlayabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.