1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Google Chrome Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılır?


Google Chrome, web’deki en popüler tarayıcıdır. Popülerlik, birçok bilgisayar korsanının tarama etkinliklerinizi hacklemek için tarayıcıda güvenlik açığı bulmaya çalıştığı daha fazla güvenlik riski de doğurur. Öte yandan, birçok kullanıcı, karmaşık parolaları saklamak ve güvenli bir şekilde gezinmek gibi güvenlik kurallarına da uymaz.

Google Chrome, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve tehlikeli web sitelerinden korumanın birçok yolunu sunar. 83 sürümünden itibaren, gelişmiş koruma için bir Güvenlik Kontrolü bölümüne sahipsiniz. Bu yazıda, en son özelliği kullanarak Google Chrome’da güvenlik kontrolünün nasıl yapılacağından bahsedeceğiz…

Google Chrome Güvenlik Seçenekleri

Google tarayıcınızı ve bilgisayarınızı korumanın birçok yolunu sunuyor:

 • Windows sürümünde kötü amaçlı yazılım temizleme aracını kullanabilirsiniz.
 • Kötü amaçlı web sitelerini durdurmak için güvenli tarama seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.
 • Tarayıcının depolanan verilerini kaldırmak için tarama etkinliklerini temizleyebilirsiniz.
 • Sizi en son güvenlik tehditlerinden korumak için otomatik olarak güncelleme yapabilirsiniz.
 • Çerezleri durdurup her bir web sitesinin erişilebilirliğini kontrol edebilirsiniz.

Güvenlik kontrolü, sizi veri ihlallerinden ve zararlı uzantılardan korumak için bazı yeni özellikleri güvenli tarama güvenliği seçeneğiyle birleştirir.

Güvenlik Kontrolü Seçeneğine Erişim

 • Chrome’daki güvenlik kontrolü ayar sayfasına erişmek için doğrudan tarayıcıya “chrome://settings/safetyCheck” komut URL’sini girebilirsiniz.
 • Güvenlik kontrolü sürecini başlatmak için “Şimdi denetle” düğmesine tıklayın.

Chrome, güvenlik kontrolü çalışması sırasında aşağıdakileri kontrol edecektir.

1. Güncellemeler Kontrolü

Güncelleme işlemi, tarayıcınızın en son sürümle güncel olup olmadığını kontrol edecektir. Genel olarak Chrome, internete bağlandığınızda sürümü otomatik olarak günceller. Bu nedenle, otomatik Chrome güncelleme işlemini  manuel olarak devre dışı bırakmadıkça bu bölümde herhangi bir hata görmeyeceksiniz.

2. Parolaların Kontrolü

Bu kontrolle Chrome, depolanan tüm şifrelerinizin karmaşık olup olmadığını ve önceki veri ihlallerinde sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol edecektir. Bu kontrolü yapmak için Google hesabınız ile giriş yapmalısınız. Google’ın şifreleri şifreli bir şekilde göndermesine ve şifrenin önceki veri ihlallerinde olup olmadığını eşleştirmek için veri tabanını kontrol etmesine yardımcı olur.

3. Güvenli Tarama Kontrolü

Güvenli tarama bölümünün sonucu, tarayıcınızda etkinleştirdiğiniz koruma düzeyine bağlıdır. Varsayılan olarak, Chrome standart korumayı kullanır ve bu nedenle “Standart koruma açık” gibi bir mesaj görürsünüz. Daha fazla güvenlik için gelişmiş koruma kullanın. ” Koruma seviyesini değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki talimatları izleyin.

 • Ayarlar sayfasını aşağı kaydırın ve “Gizlilik ve güvenlik” bölümüne gidin.
 • “Güvenli tarama (tehlikeli sitelerden koruma) ve diğer güvenlik ayarları” yazan “Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 • Mevcut üç koruma düzeyinden birini etkinleştirebilirsiniz – gelişmiş, standart veya korumasız.

Gelişmiş Güvenli Tarama Koruması- Bu seçenek, herhangi bir güvenlik sorunu oluşmadan önce sizi proaktif olarak uyaracaktır. Ancak, oturum açtıysanız, Google göz atma verilerinizi, uzantılarınızı toplar ve hesabınızla senkronize eder. Google ile veri paylaşmak istemiyorsanız, bu sizin için bir seçenek değildir.

Standart Güvenli Tarama Koruması- Bu seçenek, Chrome potansiyel olarak tehlikeli web siteleri, indirmeler ve uzantılar gibi herhangi bir güvenlik tehdidi algıladığında sizi uyaracaktır. Bu standart korumayla bile, Chrome, verileri veritabanıyla karşılaştırmak için yine de Google’a bazı veriler gönderebilir. Bununla birlikte, URL’ler genel olarak Chrome’da depolanan verilerle kontrol edilir.

Her iki durumda da, saklanan şifrelerin güvenlik ihlalinin bir parçası olup olmadığını kontrol etmek için hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

Gelişmiş seçenekler- Gelişmiş bölümün altında birkaç güvenli tarama seçeneği bulabilirsiniz. Sertifikalar ve anahtarlar bölümü, işletim sistemine bağlı olarak sizi bilgisayar yönetimi seçeneğinize götürecektir. Ancak, dikkate değer özellik “Güvenli DNS Kullan” seçeneğidir.

4. Uzantı Kontrolü

Güvenlik kontrolü işleminin son kısmı, tarayıcınızda yüklü olan zararlı uzantıları bulmaktır. Chrome, yüklü tüm uzantıları kontrol edecek ve tehlikeli olabilecek uzantılarınız varsa sizi uyaracaktır.


Güvenlik kontrolü süreci, verilerinizin güvenli olduğunu ve parolaların veri ihlallerinin bir parçası olmadığını doğrulamanıza yardımcı olur. Ancak, etkili bir güvenlik kontrolü yaptırmak için bazı ayrıntıları Chrome’a ​​göndermeniz gerekir. Standart koruma düzeyini kullanmanızı ve Google hesabınıza giriş yaparak düzenli aralıklarla güvenlik kontrolü yapmanızı öneririz. Ek olarak, 2 adımlı doğrulama da kurabilirsiniz, böylece başka hiç kimse bir şifreyle bile Google hesabınıza giriş yapamaz. Diğer tüm web siteleri için karmaşık ve tekrar etmeyen şifreler kullandığınızdan emin olun.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.