1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

iPhone Safari Reklamları Nasıl Engellenir?


Safari tarayıcısında reklamları engellemek, iPhone kullanıcıları için gezinme deneyimini önemli ölçüde iyileştiren etkili bir yöntemdir. “iPhone Safari tarayıcısında reklam engelleme nasıl yapılır?” sorusu, birçok kullanıcının merak ettiği bir konudur. Aşağıda bunun nasıl yapılacağına dair detayları bulabilirsiniz…

iPhone Safari Reklamları Engelleme

Safari, iPhone’daki varsayılan tarayıcıdır. Google Chrome, Firefox veya Edge gibi diğer tarayıcıları kullanabilseniz de, birçok kişi yerel bir Apple uygulaması olduğu için Safari’yi kullanmayı tercih ediyor. Apple, Safari’de reklamsız web sitelerini görüntülemek için birkaç seçenek sunar.

Bu seçeneklerden ilki olan Reader modu, reklamlar da dahil olmak üzere sayfadaki tüm dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun nasıl kullanılacağına dair talimatlara şuradan erişebilirsiniz: https://teknoweblog.com/iphone-safaride-reader-modu-nasil-kullanilir/

Diğer bir seçenek içerik engelleyici seçeneğidir. Apple, Safari ayarları sayfasında “İçerik Engelleyiciler” adlı bir seçenek sunar. Tarayıcılar ve reklam engelleyiciler gibi üçüncü taraf uygulamalar, Safari kullanırken istenmeyen reklamları engellemek için bunu kullanabilir. Bu özelliği etkinleştirmek için AdBlock uygulaması kullanmasına ihtiyacınız olacak. İşlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk önce iPhone’unuzda App Store’a gidin ve “reklam engelleyici- ad blocker” araması yapın.
 • AdBlock özelliği içeren bir uygulamayı bulun ve yükleyin.
 • Uygulamayı yükledikten sonra açmak için üzerine dokunun.
 • Uygulama, tüm kablosuz verileri kullanarak sizden her iki ağda da çalışabilmesi için “WLAN & Cellular” seçeneğini seçmenizi isteyecektir.
 • Ardından “AdBlock’u Etkinleştir”e dokunun.
 • Bir sonraki ekranda, müdahaleci olmayan reklamlara izin verebilir veya bunları devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Şimdi telefonunuzda “Ayarlar”a gidin ve “Safari” ayarlar sayfasını açın.
 • “Genel” bölümünde bulunan “İçerik Engelleyiciler” seçeneğine dokunun.
 • “AdBlock – Reklam Engelleme”, “AdBlock – Uluslararası Dil” ve “Reklam Engelleme – Gizlilik Kalkanı” seçeneklerini etkinleştirin.

Bu işlem Safari tarayıcısında web sayfalarını görüntülerken tüm gereksiz reklamların engellenmesini sağlayacaktır.

İlgilenebilirsin:   iPhone Gizli Kodlar Listesi

AdBlock uygulaması genellikle iyi çalışsa da bazen reklamlar görebilirsiniz. Bunlar genellikle “Kabul Edilebilir Reklamlar” programındaki reklamverenlere aittir. Ayrıca AdBlock ve diğer reklam engelleyici uygulamalar, reklamcılıkla ilgili tüm anahtar kelimeleri engeller. Örneğin, URL “reklam” kelimesini içerdiğinden, “site.com/reklam” URL’sine sahip bir web sayfasını açamazsınız. AdBlock veya diğer reklam engelleyici uygulamaları kullanmak istemiyorsanız, sizin için alternatif bir seçenek var: Firefox Focus.

Evet, Safari tarayıcısında da reklamları engellemek için Firefox Focus kullanabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyin:

 • İlk olarak, App Store’dan Firefox Focus tarayıcı uygulamasını yükleyin.
 • Uygulamayı açın ve ayarlar sayfasını açmak için sağ alt köşedeki dişli simgesine dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve “Safari Entegrasyonu” seçeneğinin altında gösterilen “Safari” seçeneğini etkinleştirin.
 • Safari’de nasıl etkinleştirileceğine ilişkin talimatlarla birlikte “Firefox Focus etkin değil” yazan bir uyarı göreceksiniz.
 • Safari ayarları sayfasına gidin ve “Genel” bölümünden Firefox Gizliliği için içerik engelleyicileri etkinleştirin.
 • Şimdi, web sayfalarını Safari’de açın ve reklamların engellenip engellenmediğini test edin.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.