1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma ve Harddisk Onarma Yolları


Bu yazıda, bozuk harddisk veri kurtarma ve bozuk harddisk onarma yollarına değineceğiz. Bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız ya da yakın zamanda böyle bir sorunla karşılaştıysanız buradaki öneriler işinize yarayacaktır…

Günümüzde her modern ve başarılı işletme büyük ölçüde bilgisayarlara bağımlıdır, bu nedenle işletmenin nasıl çalıştığına ilişkin en önemli veriler (pazarlama kampanyaları, satışlar, belirli bir ürünün nasıl performans gösterdiği ve yanlış kişilerin eline geçememesi gereken her tür bilgi) bir sabit sürücüde veya bir sunucuda saklanır. Bu nedenle verilerinizi kaybetmek bazen ciddi bir sorun olabilir. Ancak hasarı bir dereceye kadar azaltabilen çok sayıda yedekleme ve diğer koruma katmanları vardır.

Verileri Kaybetmeye Neden Olan Bazı Durumlar

Önemli verileri kaybetmenin pek çok nedeni vardır ve bunlardan biri sabit sürücü (harddisk) arızasıdır. Bunun dışında diğer bazı yaygın nedenler şunlardır:

 • Güvenlik İhlali- Genellikle hackerların depolama alanınıza erişmeyi başardığında meydana gelen bir durumdur. Böylece verilerinizin silinme veya başkalarına sızdırılma riski oluşur. Büyük şirketler, bir güvenlik ihlalinin meydana gelmesini önlemek için şirket ağının “savunmalarını” sürekli izleyen teknisyenine sahiptir. Yine de zaman zaman sızmalar söz konusu olabiliyor.
 • Virüs saldırıları- Virüsler çoğu zaman veri kaybının ana nedenlerinden biridir. Yeterince dikkatli olmazsanız virüsler bazen ciddi hasarlara neden olabilir. Çoğu şirket veya şahıs, bu tür problemler yaşamamak için anti-virüs lisansları satın alır. Bu şekilde veri kaybı riski ciddi oranda azalır.
 • Yanlışlıkla verileri silme- Bu çok sık karşılaşılan ve birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Ancak genellikle çözümü nispeten kolaydır. Sildiğiniz öğeleri geri yüklemenize yardımcı olabilecek tonlarca bilgisayar programı vardır, ancak bunu ne kadar erken yaparsanız, verileri kurtarma şansınız o kadar yüksek olur.
 • Sabit sürücü (harddisk) arızası- Sabit diskiniz arızalandığında, fotoğraflar, müzik, belgeler ve diğer önemli dosyalar gibi birçok önemli kişisel veriyi kaybedebilirsiniz. Daha önce hiç yedekleme yapmadıysanız, bozuk harddisk nedeniyle, depoladığınız verileri kaybedebilirsiniz. Bugün üzerinde duracağımız konu da bozuk harddisk veri kurtarma yolları olacak.

Bir Harddiskin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Aşağıdaki uyarı işaretlerinden herhangi birini veya birden fazlasını fark ettiyseniz harddiskin bozulduğunu düşünebilirsiniz:

 • Disk biçimlendirilmemiş. Şimdi biçimlendirmek istiyor musunuz? uyarısı almak,
 • Dosya sistemi “RAW” olarak görünüyorsa,
 • Dosya adları “tuhaf” semboller ve işaretler içeriyorsa,
 • Durdur, yeniden dene, yok say hatası alıyorsanız,
 • Sabit diskteki veriler aniden erişilemez hale geldiyse büyük olasılıkla haddiskiniz zarar görmüştür.

Bozuk Harddisk Veri Kurtarma Yolları

Windows’un tüm sürümleri, bozuk bir sabit sürücüyü düzeltmek için kendi mekanizmalarına sahiptir. Bazı durumlarda, otomatik olarak bir tarama ister ve diğer sürümlerde manuel olarak yapılması gerekir.

 • Bilgisayarım’ı (Bu Bilgisayar) seçin, ve sabit diskinizi bulup üzerine sağ tıklayın.
 • Ardından Özellikler >> Araçlar‘ı seçin ve Kontrol Et düğmesini tıklayın.

Böylece tarama işlemi başlayacak ve sabit disk olası hatalar için kontrol edilip gerekli düzenlemeler sağlanacak. Sistemi yeniden başlatın ve verilerinize erişip erişemeyeceğinizi kontrol edin. Ancak bazen bu yöntem bozuk harddisk onarımı için yeterli olmaz ve başka ek adımlar gerekir.

Sabit diski onarmaya başlamadan önce verilerinizi başka bir yere aktarmalısınız. Aksi durumda tüm veri dosyalarını tamamen kaybedersiniz.

Bozuk sabit diskten verileri kurtarma işlemi için EaseUS Data Recovery Wizard gibi popüler bir harddisk veri kurtarma programı kullanmanızı öneririz. Hem oldukça kolay bir kullanımı var hem de kayıpsız olarak bozuk/çökmüş harddiskten veri kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken ise şu:

 • EaseUS programını indirip başlatın.
 • Veri Kurtarma Sihirbazını çalıştırın ve silinen ya da kaybolan dosyalarınızın olduğu diski seçin.
 • Tüm kaybolan veri ve dosyaları taramaya başlamak için Tara‘ya tıklayın.
 • EaseUS hard disk veri kurtarma programı, seçilen diskin tamamını tarayacak tüm kayıp dosyaları bulacaktır.
 • Hard diskten kaybolan verileri ve dosyaları ön izleyin ve kurtarın. Kaybolan dosyalarınızı “Silinmiş Dosyalar” bölümünde bulabilirsiniz.
 • Bulunan dosyaları ön izlemek için çift tıklayın.
 • Ön izlemeden sonra, dosyaları güvenli bir yere kaydetmek için Kurtar‘a tıklayın.

Ayrıca bir diğer seçenek de DiskInternals Partition Recovery programıdır. Bu yazım da bozuk HDD’ler için en iyi yazılımlardandır. Sabit diskteki her bölümde çalışır. Yazılım, tüm popüler dosya sistemlerini destekler: HFS, NTFS, ReFS, UFS, FAT12, EXT2 / 3/4, ReiserFS, Reiser4 ve XFS. Partition Recovery yalnızca dosya sistemlerini desteklemekle kalmaz, dosya sisteminizi yeniden oluşturur ve size derinlemesine bir dosya araması için fırsat verir.

Her iki programın da ücretsiz sürümleri mevcut ve işinizi fazlasıyla görme becerisine sahip.

Bozuk harddis veri kurtarma işlemi için kullanabileceğiniz diğer yöntemler:

 1. Veri Kurtarma Yazılımları: Bozuk bir hard diskten veri kurtarmak için kullanabileceğiniz birçok yazılım vardır. Bunlar arasında EaseUS Data Recovery Wizard, Recuva, TestDisk ve PhotoRec gibi popüler yazılımlar bulunur. Bu yazılımların çoğu ücretsizdir ve kullanımı kolaydır.
 2. Donanım Kurtarma Araçları: Hard diskler, arızalı sektörleri ve kusurları tespit eden ve düzeltmeye çalışan birçok donanım aracı vardır. Bunlar arasında SpinRite, HDD Regenerator ve MHDD gibi popüler araçlar bulunur.
 3. Profesyonel Veri Kurtarma Hizmetleri: Bozuk bir hard diskten veri kurtarmak için, özellikle verilerinizin çok değerli olduğu durumlarda, profesyonel bir veri kurtarma hizmeti kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu hizmetler, özel donanım ve yazılım kullanarak verilerinizi kurtarmaya çalışırlar.
 4. Kendi Kendine Kurtarma Denemeleri: Eğer hard diskteki verilerinizin kaybına katlanabilecekseniz, bozuk hard diskinizden veri kurtarmak için bazı kendin yap (DIY) yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler arasında dondurucuda bekletme, darbe uygulama ve hard diski açarak bileşenleri değiştirme gibi yöntemler yer alır. Ancak bu yöntemler çok risklidir ve verilerinizi tamamen kaybetme riski taşırlar. Bu nedenle, kendinizi yalnızca verilerinizi kaybetmeye hazır olduğunuz durumlarda bu yöntemlere başvurmanız önerilir.

Windows Yardımcı Programlarıyla Bozuk Harddisk Nasıl Onarılır?

Artık sabit sürücüdeki veriler sizin elinizde olduğuna göre bozuk harddisk onarma işlemine geçebilirsiniz.

Windows 7, 8 veya 10’da bozuk bir harddiski onarma:

 • Öncelikle ⊞ Win ve X tuş kombinasyonunu tıklayın.
 • Arama alanına “cmd” yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Sonuçlarda “cmd.exe” göreceksiniz, tıklayın.
 • Ekranda şuna benzer bir satır görünecek: “C: \ Windows \ system64> _.”
 • Şimdi chkdsk ve [sürücü harfini] yazın. Şu şekilde görünecek: chkdsk d: /f/r/x
 • Ardından Enter’a basın.
 • Bu adımlardan sonra taramanın tamamlanmasını bekleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

“Chkdsk” Windows’taki tek yerleşik bozuk disk onarım aracı değildir. Sabit disk bölümlerini yönetmek için başka bir Windows yardımcı programı olan Diskpart da kullanabilirsiniz.

Bozuk bir sabit disk sürücüsü Diskpart ile nasıl onarılır?

 • Öncelikle Başlat‘a tıklayın, arama çubuğuna “cmd” yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 • Görünen pencereye “diskpart” yazın ve ardından Enter tuşuna tıklayın.
 • Sonra, “list disk” komutunu girin ve Enter’a basın.
 • Listeden bozuk sabit diskinizi seçin ve biçimlendirmeye başlamak için şunu girin: format fs=fat32 ve Enter’a tıklayın. Sabit disk tamamen formatlanana kadar bekleyin ve ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows yardımcı programlarıyla bozuk haddisk veri kurtarma ve bozuk harddisk onarma işlemlerini doğru yaptıysanız her şeyin yolunda olduğunu görebilirsiniz.

HDD onarma programları

HDD onarma programları, sabit disklerde oluşabilecek hasarları düzeltmek için kullanılan yazılımlardır. İşte bazı popüler HDD onarma programları:

 1. EaseUS Partition Master: Bu program, sabit disklerdeki bölümleri yönetmek ve hasarlı sektörleri tarayıp onarmak için kullanılabilir.
 2. HDD Regenerator: Bu yazılım, sabit disklerdeki kötü sektörleri tarar ve onarır.
 3. CrystalDiskInfo: Bu program, sabit disklerin sağlığı ve performansı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Ayrıca sabit disklerdeki hataları da gösterebilir.
 4. Western Digital Data Lifeguard: Western Digital marka sabit diskler için tasarlanmış bir programdır. Bu yazılım, sabit diskleri test etmek ve onarmak için kullanılabilir.
 5. Seagate SeaTools: Seagate marka sabit diskler için tasarlanmış bir programdır. Bu yazılım, sabit diskleri test etmek ve onarmak için kullanılabilir.

Bu programlar, sabit disklerdeki farklı türdeki hasarları onarabilirler. Ancak önemli bir hatırlatma olarak, sabit disklerinizi tamir etmeden önce verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz.


Sabit diskler çeşitli nedenlerle bozulabilir. Bu durumda depolanan verileri kaybedebilirsiniz. Sabit diskin bozulmasını önlemek için, virüs koruma yazılımı kullanın, harici disk ise çıkarmadan önce her zaman “güvenli bir şekilde kaldırın” ve sistemi doğrudan kapatmak yerine düzgün bir şekilde kapatın. Harddiskin bozulması durumunda, yukarıdaki Windows yerleşik yardımcı programlarını kullanabilir, bozuk harddisk veri kurtarmak ve harddisk onarmak için ‘EaseUS Data Recovery Wizard’ gibi profesyonel bir veri kurtarma programı da faydalanabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.