1. Anasayfa
  2. İnternet

Hazır Web Sitesi Satın Aldığınızda Yapmanız Gerekenler


Hiç bir web site satın almayı düşündünüz mü ya da satın aldınız mı? Evet, hazır kurulu ve daha önce başkasına ait olan bir web siteden bahsediyoruz. Böyle bir durumda yani bir WordPress sitesi ya da başka bir CMS üzerinde kurulu site satın aldığınızda Web sitesinin güvenliğinden SEO’suna kadar dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Bu yazıda, herhangi bir aldıktan sonra yapılması gereken en önemli detayları listeledik…

Bir Web Sitesi Satın Aldıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Bu hassas bir konudur. Çalışan herhangi bir web sitesini devraldığınızda, web sitesinin tamamına bakmanız gerekir. Yapmanız gereken ilk ve en önemli noktaları aşağıda listeledik:

#1. Hesap Ayrıntılarını Toplayın

Web barındırma hesabının kullanıcı adı ve şifresi, etki alanı yönetimi hesap detayları, WordPress giriş detayları, FTP hesap detayları vb. dahil her şeyi öğrenip not edin. Hesapların tüm ayrıntılarına sahip olmazsanız satın aldığınız site üzerinde tam kontrole sahip olamazsınız.

#2. Tüm Şifreleri Değiştirin

Artık bu yeni web sitesinin sahibi sizsiniz ve giriş bilgilerini kendinize göre belirlemelisiniz. Bu nedenle, hesapların tüm ayrıntılarını değiştirmek önemlidir. Ayrıca güvenlik açısından da gereklidir. Yönetici kullanıcı adını ve şifresini değiştirin, FTP hesabının ayrıntılarını değiştirin. Web barındırma hesabının şifresini de değiştirirseniz harika olur.

#3. Kullanıcı İzinlerini Kontrol Edin

Bir WordPress web sitesinde, uygun kullanıcıların izinlerini sağlamak önemlidir. Görüntüleri yükleme izinleri, WordPress dizininin dosya ve klasörlerini işleme izinleri vb. gibi. Eğer eski izinleri korursanız bazı güvenlik sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Kullanıcı izinlerini değiştirin ve eski kullanıcı izinlerini iptal edin.

#4. SEO Ayarlarını Kontrol Edin

SEO, bir web sitesinin en önemli yönlerinden biridir. SEO eklentisine uygun kalıcı bağlantı yapıları dahil tüm SEO ayarlarını kontrol etmelisiniz. Web sitesindeki gönderiler daha düşük SEO puanına sahipse, o gönderileri güncellemelisiniz.

#5. Web Sitesini Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Tarayın

Günümüzde, web sitelerinin %70’i her yıl saldırıya uğruyor. Bu nedenle, web sitenizde herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya virüs olup olmadığını kontrol etmek için bir adım ileri gitmek gerekir. Web sitenizi taramanıza yardımcı olabilecek birçok ücretsiz veya ücretli hizmet bulabilirsiniz.

#6. Analitik Araçlarını Kontrol Edin

Bir WordPress web sitesini devraldığınızda yapmanız gereken şeylerden biri, bir analiz aracının mevcut olup olmadığını kontrol etmektir. Değilse, Google Analytics’i yüklemelisiniz. Eğer kod mevcutsa, doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

#7. Gereksiz Her Şeyi Silin

Bir web sitesi devraldığınızda, birçok kullanılmayan eklenti ve temanın yüklü olması muhtemeldir. Tüm bu ekstra temaları ve eklentileri silin. Kullanılacakları en son sürümlere güncelleyin ve web sitesinin güvenliğini artırın. Bu adım çok önemlidir çünkü çoğu zaman bu ekstra temalar ve eklentiler bilgisayar korsanları için arka kapı olarak kabul edilir.

#8. Siteyle İlgili Her Ayrıntıyı Not Edin

Web sitesini satın aldığınızda, bunun hakkında bazı notlar almanız önemlidir. Herhangi bir şeyi değiştirmeden önce, tüm eski ayarların ayrıntılarına sahip olduğunuzdan emin olun. Bazen, hepsini geri almanız gerekebilir. Bu notlar bu gibi durumlarda yardımcı olabilir. Hesap ayarlarının, kullanıcı ayrıntılarının kaydını tutun.

#9. Web Sitenizi Yedekleyin

Bu, bir web site satın aldığınızda yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Tüm dosya ve klasörlerin, web sitesinin ve veritabanının bir yedeğini oluşturun. Olası tüm zor zamanlara hazır olmalısınız.

#10. Site Haritasını ve Robots.txt dosyasını kontrol edin

Her web sitesi için site haritası ve robots.txt dosyası gerçekten önemlidir. Google, site haritası sayesinde sitenizi daha kolay indeksler. robots.txt dosyası ise botlar tarafından taranacak, indeklenecek ya da indekslenmeyecek vs. bilgileri (yönergeleri)  içerir. Bu yüzden her ikisini de kontrol ettiğinizden emin olun.

#11. Web Sitenizi İyileştirin

Son adım, web sitesini her şeye dikkat ederek geliştirmektir. İçerik üretiminden web sitesinin tanıtımına kadar. Eski içeriğin kalitesini korumaya çalışın. En güncel temaları ve eklentileri yüklediğinizden emin olun. Aşağıdakiler gibi birçok tema sağlayıcısı vardır. Aşağıdakilere göz atmanızı öneririz:

Ayrıca iyi bir web hosting her şey demektir. Bu nedenle satın aldığınız web siteyi güvenilir bir hosting firmasına taşımanızda fayda var. Bir Web Sitesi Satın Aldığınızda Yapmanız Gereken En Önemli Şeyleri Artık Biliyorsunuz! Umuyoruz faydalı olur…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.