1. Anasayfa
  2. İnternet

Weebly ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular


Weebly’de tamamen yeni olanlar için, sıkça sorulan bazı soruları yanıtladık. Weebly hakkında bilgi edinebileceğiniz bu içerikte hem kendi deneyimlerimiz hem de genel bilgiler içeren sorular ve cevapları mevcut.

İçerik Tablosu gizle
Weebly İle İlgili Merak Edilenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Weebly İle İlgili Merak Edilenler ve Sıkça Sorulan Sorular

1. Weebly nedir?

Weebly, internette bulunan ücretsiz web sitesi oluşturma araçlarından biridir. Web sitenizi ücretsiz olarak barındırır. En iyi yanı, bilgisayarınıza herhangi bir yazılım indirmenize veya yüklemenize gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan iyi ve istikrarlı bir internet bağlantısı. Weebly’nin çevrimiçi site düzenleyicisini kullanarak ücretsiz web sitenizi oluşturmak için internete bağlı Windows PC veya Apple Macintosh kullanabilirsiniz.

Şu anda, popüler ödeme işleme şirketi olan Square, Weebly’nin sahibidir.

2. Weebly herhangi bir ön koşul veya teknik bilgi gerektiriyor mu?

Weebly’nin en büyük avantajlarından biri, kendi web sitenizi oluşturmak için herhangi bir ön koşul veya teknik bilgi gerektirmemesidir. Sitenizi oluşturmaya başlamak için sayfadaki öğeleri sürükleyip bırakabilirsiniz. Temel özellikleri geliştirmek için App Store’dan yükleyebileceğiniz ücretsiz ve premium eklenti uygulamaları vardır.

Ancak, HTML veya CSS’yi değiştirmek istiyorsanız, temel web geliştirme becerilerini bilmeniz gerekir. Weebly, biraz teknik bilgi edindikten sonra istediğiniz şekilde kişiselleştirmek için yeterince güçlüdür. Farklı öğeleri sürükleyip bıraktığınız PowerPoint sunumu oluşturmaya benzer. Weebly durumunda, sürükle ve bırak öğeleri otomatik olarak bir web sitesine dönüştürülür.

3. Weebly’ye nasıl kaydolabilir ve oturum açabilirim?

Weebly’ye kaydolmak için Weebly resmi sitesine gidin ve bir hesap açın. E-posta adresini doğrulamanız gerekir ve bazı durumlarda Weebly sizden telefon numarasını kullanarak doğrulamanızı ister. Başarılı doğrulamadan sonra Weebly hesabına giriş yapabilir ve ücretsiz web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

4. Weebly’yi kullanmak için bilgisayarıma herhangi bir yazılım indirmem gerekiyor mu?

Hayır. Site oluşturabilmek ve barındırabilmek için herhangi bir yazılım indirmenize gerek yok. Herhangi bir web tarayıcısını kullanarak Weebly hesabınıza giriş yapabilir ve doğrudan Google Chrome gibi tarayıcıdan bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Weebly hesabınıza herhangi bir bilgisayardan bağlanabilir ve internet bağlantınız olduğu sürece her yerden web sitenizi düzenleyebilirsiniz.

5. Weebly ile ücretsiz bir web site oluşturmak için herhangi bir kredi kartı bilgisi vermemiz gerekiyor mu?

Weebly ile ücretsiz site oluşturmak ve barındırmak için kredi kartı bilgisi gerekmez. Tek ihtiyacınız olan, Weebly hesabınızla ilişkilendirilecek bir e-posta. Pro’ya veya diğer özelliklere yükseltme yapmanız gerekmedikçe ödeme yapmaya gerek yok ve dolayısıyla kredi kartına da gerek yok.

6. Sürükle ve bırak site oluşturucu nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, kendi sitenizi oluşturmak için öğeleri sayfadaki herhangi bir yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Weebly düzenleyicide aşağıdaki üç bölüm bulunur:

  • İçeriği önizleyebileceğiniz ana içerik alanı.
  • Farklı ayarlara gidebileceğiniz üst çubuk.
  • Kenar çubuğu öğeleri – web sitenize içerik eklemek için bu öğeleri ana içerik alanına sürükleyip bırakın.

7. Bir Weebly sitesi oluşturmak için ne kadar zamana ihtiyacım var?

Bir siteyi ortalama 30 dakika içinde hazır hale getirebilirsiniz. Çok sayıda küçük işletme ihtiyacını karşılamak için birçok farklı unsur vardır. Weebly’yi kullanarak biraz zaman harcayarak süper profesyonel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Weebly ile oluşturulmuş bazı web sitelerinin örnekleri için Weebly başarı öykülerine bakın.

8. Bir Weebly sitesi oluşturmak ve barındırmak gerçekten ücretsiz mi?

Bazıları için, bir web sitesinin ücretsiz olarak oluşturulabilmesi ve barındırılabilmesi şüpheli görünebilir. Ancak, Weebly ücretsiz web siteleri ve barındırma hizmeti sunan hizmetlerden sadece biridir. Başkaları da var ve çevresinde güçlü bir iş modeli var. Bazıları, gelişmiş özelliklere bir fiyat etiketi koydukları ücretsiz bir iş modeli uyguluyor. Bazıları ise kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir. Şu anda kullanımda olan, Weebly ile oluşturulmuş 40 milyona yakın web sitesi var.

Ancak özel alan adı kullanmak, altbilgi reklamlarını kaldırmak ve ek özellikler almak için premium Weebly planlarına geçmeniz gerekir.

9. Weebly SEO için ne kadar iyidir?

Weebly SEO dostudur. Sitenizi arama motorları için optimize etmek için birçok şey yapabilirsiniz. Weebly’yi normal sayfalar için kullanmayı planlıyorsanız, birçok SEO optimizasyonu seçeneği mevcuttur.

10. Weebly’de hangi paketler mevcuttur?

Weebly, web sitesi ve çevrimiçi mağaza sahipleri için ücretsiz, Connect, Pro, Business ve Business Plus olmak üzere beş fiyatlandırma planı sunar. İçerik web sitesi sahipleri ücretsiz, bağlantı ve profesyonel planları kullanabilirken, iş planları e-ticaret iş siteleri içindir.

11. Eğitim ve Tasarımcı Platformları Nedir?

Çeşitli fiyatlandırma planlarına ek olarak, Weebly farklı platformlar olarak da mevcuttur. Weebly for Education öğretmenleri ve öğrencileri hedefler. Weebly Designer Platform, müşteriler için siteler oluşturan ve bakımını yapan ve onu beyaz etiket platformu olarak kullanan profesyoneller içindir. Ayrıca Weebly’yi müşterilerinize beyaz etiketli bir çözüm olarak satmak için bir bayi platformu da bulunmaktadır.

12. Weebly’yi Premium Hosting ile Kullanabilir miyim?

Evet. Bazı hosting şirketleri, bayi veya ortaklık programları aracılığıyla Weebly Cloud’u sunar. Fiyatlandırma ve özellikler, orijinal Weebly.com tekliflerinden farklı olabilir. Bu modelin avantajı, WordPress, phpBB ve Weebly gibi birden çok web sitesi oluşturma aracını tek bir barındırma hesabı altında birleştirebilmenizdir.

Ancak dezavantajı, barındırma hesabınız üzerinden Weebly’ye giriş yapmanız gerekmesidir. Premium barındırma hizmetleriyle Weebly hesabına doğrudan giriş yapılamaz.

13. Herhangi bir bilgisayar kullanarak herhangi bir yerden Weebly’ye erişebilir miyim?

Evet. Weebly.com’a herhangi bir bilgisayardan erişebilir ve sitenizi kaldığınız yerden oluşturmaya devam edebilirsiniz. Gmail veya Yahoo’yu kullanmak gibidir! Weebly’yi hosting aracılığıyla kullanıyorsanız, barındırma hesabına giriş yapmanız ve bulutta Weebly’ye erişmeniz gerekir.

14. Weebly ücretsiz temalar sunuyor mu?

Evet, Weebly’de bulunan tüm temalar ücretsizdir. Bu noktada, Weebly premium temalar sunmuyor, ancak üçüncü taraf geliştiricilerden premium temalar da atın alıp kullanabilirsiniz. Mevcut tüm temalar duyarlıdır ve masaüstü ve mobil cihazlarda otomatik olarak yanıt verecek şekilde hizalanır. Ancak, kaynak kodunu Weebly’ye özel etiketler kullanarak özelleştirmediğiniz sürece, genel html şablonu Weebly ile çalışmayacaktır.

Weebly sitenizi yayınladıktan sonra istediğiniz zaman farklı bir temaya geçebilirsiniz. Sitede sahip olduğunuz metin, video ve resim gibi tüm öğeler yeni temaya aktarılacaktır. İstediğiniz zaman, zevkinize en uygun olanı seçmek için ileri geri gidebilir ve farklı şablonlar deneyebilirsiniz.

15. Weebly Uygulama Merkezi nedir?

Weebly, masa, sayaç ve diğerleri gibi ek öğelerle ayrı bir App Center sunar. Özellikleri geliştirmek için gerekli uygulamayı hesabınızdaki tek tek sitelere bağlamanız gerekir. Örneğin, varsayılan Weebly sürükle ve bırak öğeleriyle mümkün olmayan tablolar oluşturmak için Basit Tablo uygulamasını kullanabilirsiniz.

App Center’ın avantajı , birçok üçüncü taraf geliştiricinin sitenizle entegre edebileceğiniz güzel uygulamalar sunmasıdır.

16. Müşteri sitelerimi Weebly ile oluşturmama izin var mı?

Evet, tasarımcı platformuyla. Ajans amaçları için kişisel Weebly hesabını kullanmanızı önermiyoruz. Tasarımcı platformu altında müşterileriniz için siteler oluşturabilir, bakımlarını kendiniz yapabilir ve hizmetleriniz için müşterilerinize fatura kesebilirsiniz.

17. Weebly sitem için kendi web sitesi adresimi seçebilir miyim?

Weebly, kendi alt alan adınızı ücretsiz olarak seçmenize olanak tanır. Mevcut olduğu sürece siten.weebly.com gibi herhangi bir alan adını alabilirsiniz. Diğer alan adı gibi sağlayıcılardan alan adı satın aldıysanız, Weebly ile oluşturulmuş web siteniz için kullanabilirsiniz. Ancak, özel alan adını bağlamak için bir premium plan satın almanız gerekir.

18. Web sitemi Weebly ile yayınladıktan sonra web sitesi adresini değiştirebilir miyim?

Web sitesi adresini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Farklı bir alt alan adına geçebilir veya kendi alan adınıza veya özel adresten Weebly alt alan adına geçebilirsiniz. Weebly, yalnızca ücretsiz planlardan premium planlara yükseltme için otomatik yönlendirme ayarlayacaktır. Ücretsiz alt alan adresini değiştirirseniz, önceki tüm sıralamaları kaybedersiniz.

19. Weebly ile oluşturulan ücretsiz site ile reklam verebilir ve para kazanabilir miyim?

Hayır, Weebly, ücretsiz alt alan web sitelerinde AdSense reklamlarının gösterilmesine izin vermez. Yalnızca premium hesaplarla gelir elde etmek için dahil edilen Google AdSense öğesini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, banner reklamları göstermek için özel HTML veya resim öğesi kullanarak ücretsiz sitelerde reklam göstermek mümkündür.

20. Weebly, web sitemdeki reklamları otomatik olarak zorlar mı?

Evet, Weebly reklamları altbilgide ücretsiz olarak gösterir ve plan kullanıcılarını bağlar. Altbilgi reklamını kaldırmak için en azından bir profesyonel planınız olmalıdır.

21. Web sitemi Weebly’den başka bir ana bilgisayara taşıyabilir miyim?

Evet, manuel olarak bunu yapabilirsiniz. Weebly, farklı bir sağlayıcıda barındırabilmeniz için siteyi indirmeye yönelik bir mekanizma sağlar. Yine de akılda tutulması gereken birkaç şey var. Yayınlanan siteden tüm işlevleri indiremezsiniz. Örneğin, blog gönderileri ve ürün sayfaları yedek olarak indirilemez.

Ayrıca, diğer barındırma şirketlerinde manuel olarak içerik çıkarmanız ve oluşturmanız gerekir. Weebly yedeklemesini diğer hizmetlere hatta aynı Weebly hesabıyla yüklemek için otomatik bir seçenek yoktur.

22. Weebly’de hesap sınırlamam var mı?

Evet, Weebly, tüm hesap sahiplerinin hesap başına en fazla 10 web sitesine sahip olmasına izin verir. Bu, ücretsiz veya premium kullanıcıdan bağımsız olarak geçerlidir. Her siteyi ayrı ayrı yükseltmeniz ve uygulamaları yüklemeniz gerekir. Ücretsiz kullanıcılar, e-ticaret özelliklerine sahip 500MB depolama, altbilgi reklamı gibi daha fazla kısıtlamaya sahiptir.

23. Weebly’deki e-ticaret özellikleri nelerdir?

Square’in Weebly’yi satın almasıyla, küçük ölçekli işletme sahipleri için eksiksiz bir e-ticaret çözümü haline geldi. Alışveriş sepeti ekleyebilir, kendi alanınızda ödeme yapabilir, PayPal ve diğer ödeme işlemcilerinden ödeme kabul edebilirsiniz. Envanter, vergi ve sevkiyat yönetimi ile hem dijital hem de fiziksel satışı destekler.

24. Weebly güvenilir mi?

Weebly, görev açısından kritik olmayan siteler için güvenilirdir. Amazon.com veya ebay.com gibi üst düzey bir e-ticaret sitesi için uygun olmayabilir. Ancak, Web’de varlık arayan küçük işletmeler için Weebly güvenilir bir seçimdir.

25. Weebly en iyi web sitesi oluşturma uygulaması mı?

Weebly herkesin ihtiyacına uymaz. Örneğin, büyük miktarda kullanıcı yönetimine sahip güçlü bir blog platformuna ihtiyacınız varsa, Weebly doğru seçim olmayabilir. Yine de Weebly, küçük işletme ihtiyaçları için kesinlikle en iyilerden biridir.

26. Weebly gibi başka ücretsiz web sitesi oluşturma uygulamaları var mı?

Weebly’ye benzer başka birçok ücretsiz web sitesi oluşturucu var. Bazıları Weebly’nin tekliflerine çok yakın. Bazıları kendi uzmanlık alanlarında üstündür. WordPress.com, Blogger gibi sağlayıcılar öncelikle blogcular içindir; Yola, Wix, Weebly, Squarespace ve Webs ise küçük işletmeler ve profesyoneller içindir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.