1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Windows 10 Başlangıç ​​Programlarını Kapatma


Bilgisayarınızın başlangıç ​​sürecinde çalışan gereksiz programlar, sistem kaynaklarını tüketir ve performansı olumsuz etkiler. “Windows 10 Başlangıç ​​Programlarını Devre Dışı Bırakma / Kapatma” işlemi, bilgisayarınızın daha hızlı başlamasını sağlar ve genel performansı artırır. Peki bu işlem nasıl yapılır? Aşağıda bunun detaylarını bulabilirsiniz…

Windows 10 Başlangıç ​​Programları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows 10 işletim sisteminde birçok uygulama, bilgisayarınız açıldığında otomatik olarak başlar. Bu durum, kullanıcıların genellikle farkında olmadığı ve gereksiz sistem kaynaklarını tüketen bir durumdur. Windows 10 başlangıç ​​programı kapatma /devre dışı bırakma” işlemi, bu gereksiz yükü ortadan kaldırarak bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlar.

Windows 10 Başlangıç ​​Programlarını devre dışı bırakmak oldukça basittir:

 • İlk olarak, Bilgisayarınıza sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açın.
 • Görev Yöneticisi penceresinde “Başlangıç” sekmesine tıklayın.
 • Listelenen programlardan devre dışı bırakmak istediğiniz programı seçin.
 • Başlangıçta çalışmasını önlemek istediğiniz programı seçtikten sonra “Devre Dışı” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Bu adımları takip ederek, bilgisayarınızın başlangıç sürecinde otomatik olarak çalışan gereksiz programları devre dışı bırakabilir ve sistem performansını artırabilirsiniz.

# Ccleaner ile Windows Başlangıç ​​Programları Kapatma

Ccleaner, Windows’ta başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakabileceğiniz veya hatta listeden tamamen silebileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır. Üstelik sistemi yeniden başlatmadan Windows başlangıç ​​programlarını kolayca yönetebilirsiniz.

Ccleaner, Piriform’un en popüler programlarından biridir, bu yardımcı program en iyi sistem gereksiz dosyalarını, geçici dosyaları, tarayıcı önbelleğini, kayıt defteri temizleyicisini bulma ve temizleme yeteneği ile bilinir. Bu araç, çoğu kullanıcının bilmediği ya da sadece gözden kaçırdığı tam sürücü silme aracı gibi bazı çok güçlü araca sahiptir.

İlgilenebilirsin:   Windows Dosya Uzantısı Gösterme ve Gizleme

CCleaner’ı indirin ve yükleyin ve açın. Açtıktan sonra en soldaki bölmeden küçük resim menüsünden “Araçlar ” düğmesine tıklayın. Sağ tarafında Kaldır, Başlangıç, Sistem geri yükleme ve Sürücü silme gibi dört seçenek daha göreceksiniz.

Başlangıç” düğmesine tıklayın. Windows önyüklendiğinde başlayan programların bir listesi ile karşılaşacaksınız. Sisteminiz açıldığında yüklenen programların sayısını görünce şaşıracaksınız. Başlangıç ​​programı listelerini dikkatlice gözden geçirin ve hangi programların başlatılması gerektiğine karar verin.

Antivirüs, Güvenlik Duvarı veya yüklemiş olabileceğiniz diğer güvenlikle ilgili programlara ve ayrıca grafik kartınız ve ses kartınızla ilgili sistem için gerekli programlara izin vermelisiniz.

Bunun dışında, başlangıç ​​listesinde birçok program bulacaksınız. Bunları güvenli bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Hangilerini devre dışı bırakmak istediğinize karar verdikten sonra, seçmek için program adına tıklamanız yeterlidir. Pencerenin sağ bölmesinde, programı devre dışı bırakabilir ve hatta programı başlangıç ​​listesinden silebilirsiniz.

Herhangi bir programın (gelecekte) önyükleme sırasında yeniden başlatılmasını istiyorsanız, kolayca yine aynı yerden yeniden etkinleştirebilirsiniz. Ek olarak, Görev zamanlayıcı olarak bir sekme bulacaksınız, bu sekme altında, herhangi bir güncelleme aramak için zamanlanmış, otomatik birleştirme vb. gibi belirli görevleri gerçekleştirmek üzere zamanlanmış programları göreceksiniz. Bu görevler arka planda çalışır ve sistem kaynaklarını tüketir. Bunun da güvenli bir şekilde devre dışı bırakılmasını sağlayabilirsiniz.

# Görev Yöneticisi ile Başlangıç Uygulamalarını Kapatma

Windows 10 arama kutusuna Görev Yöneticisi yazın ve Görev Yöneticisi masaüstü uygulamasını çalıştırmak için tıklayın.

Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi Arayüzünde, Başlangıç sekmesine tıklayın ve Windows başlatılırken otomatik olarak başlayan uygulamayı göreceksiniz. İstediğiniz programı seçin, ardından sağ alt köşede Devre Dışı Bırak seçeneğini göreceksiniz. Seçeneğe tıkladığınızda program devre dışı kalacak.

Windows Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakma

Windows’ta tüm gereksiz başlangıç ​​programlarını devre dışı bıraktıktan sonra, Windows önyükleme süresinde önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

İlgilenebilirsin:   Windows 10'dan Windows 11'e Geçme: 4 Farklı Yol

# Windows Temiz Önyükleme Yapın

Bilgisayarınızın zamanla yavaşlamasının birçok nedeni olabilir. Programların arka planda çalışması, başlangıçta otomatik olarak başlayan hizmetler ve gereksiz uygulamaların birikmesi gibi faktörler performansı olumsuz etkileyebilir.

Windows temiz önyükleme, bilgisayarınızın yalnızca temel sistem bileşenleri ve hizmetleri ile başlamasını sağlayan bir işlemdir. Bu, üçüncü taraf uygulamaların ve hizmetlerin devre dışı bırakılmasını içerir. Temiz önyükleme yapmak, bilgisayarınızın gereksiz yüklenmiş programlardan arınmasını ve daha hızlı çalışmasını sağlar.

Windows temiz önyükleme yapmak için, Başlangıç Ayarlarına erişmeniz gerekir. Bu adımı gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Başlat Menüsüne gidin ve “msconfig” yazın.
 • Çıkan sonuçlardan “System Configuration” seçeneğini tıklayın.
 • Açılan pencerede “Hizmetler” sekmesine gidin.
 • “System Configuration” penceresindeki “Hizmetler” sekmesi altında, “Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle” seçeneğini işaretleyerek yalnızca Microsoft’a ait hizmetleri gösterin.
 • Ardından, gereksiz olduğunu düşündüğünüz hizmetleri devre dışı bırakın. Bu adım, bilgisayarınızın temel işlevselliğini koruyarak performansını artırmanıza yardımcı olacaktır
 • “Başlangıç” sekmesine geçerek bilgisayarınızın başlangıç programlarını görebilir ve gereksiz olanları devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows temiz önyükleme işlemini tamamladıktan sonra, bilgisayarınızdaki performansın arttığını hemen fark edeceksiniz. 


Windows 10 başlangıç ​​programı kapatma / devre dışı bırakma işlemi bilgisayarınızın başlangıç sürecini optimize etmenin etkili bir yoludur. Bu adımı uygulayarak, sistem kaynaklarınızı verimli bir şekilde kullanabilir ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.