1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

YouTube Video Bölümlere Ayırma ve Zaman Damgası Ekleme


YouTube SEO çalışmalarınızdan üst düzey verim almak ve uzun videoların kalıcılığını artırmak için YouTube videolarını bölümlere ayırmak ve zaman damgası eklemek son derece önemlidir. Bu yazıda size herhangi bir YouTube videosuna nasıl zaman damgası ekleyeceğinizi ve videoların bölümlere nasıl ayrılabileceğini adım adım göstereceğiz.

Bir YouTube Videosunu Bölümlere Ayırma

YouTube video bölümleri veya zaman damgaları, videoları bölümlere ayırır ve her biri için ayrı bir önizleme sağlar. Bir kullanıcı bir zaman damgasını tıkladığında, hemen videonun zaman damgasının bağlantılı olduğu kısmına yönlendirilir. Kullanıcıların, videonun tamamını izlemek zorunda kalmadan aradıkları bilgiler için videoları hızlı ve kolay bir şekilde gözden geçirmelerine olanak tanır.

YouTube videolarını bölümlere ayırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. YouTube Studio‘ya giriş yapın
 2. Sol kenar çubuğu menüsünden ‘İçerik‘e tıklayın
 3. Bölümlere ayırmak ve Zaman damgası eklemek istediğiniz videoyu bulun. Önemli anları belirlemek için videoyu izleyin. Bunlar, zaman damgaları oluşturacağınız bölümleriniz olacak.
 4. YouTube içerik oluşturucu stüdyosunun düzenleme bölümüne gidin. Burası, seçtiğiniz zaman damgalarını yazacağınız yerdir. Zaman damgaları, videonuzun açıklamasına en altta yazılmalıdır.
 5. Açıklamanın alt kısmına “ZAMAN DİZİNİ” yazın. “TIMESTAMPS” bölümünün altında, zaman damgalarınızı bir liste biçiminde eklemeye başlayabilirsiniz. Örneğin:
  • 00:00 Giriş
  • 00:27 YouTube videosu zaman damgası nedir
  • 00:49 Bir YouTube videosuna zaman damgası nasıl eklenir
  • 01:58 Bir YouTube videosuna otomatik zaman damgaları nasıl eklenir
 6. Son olarak “Kaydet”e tıklayın.
İlgilenebilirsin:   Bir Youtube Kanalı Nasıl Şikayet Edilir?

YouTube Videolarına Otomatik Olarak Bölümler Nasıl Eklenir?

Videolarınıza otomatik bölümler (zaman damgaları) ekleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. YouTube Studio‘ya giriş yapın
 2. Sol kenar çubuğu menüsünden ‘İçerik‘e tıklayın
 3. Bölümlere ayırmak ve Zaman damgası eklemek istediğiniz videoyu arayın. Sonra üzerine tıklayın.
 4. DAHA FAZLA GÖSTER‘ seçeneğine tıklayın
 5. Otomatik Bölümler‘ altında ‘Otomatik bölümlere izin ver (mevcut ve uygun olduğunda)‘ seçeneğini açın
 6. Kaydet‘e tıklayın.

Varsayılan olarak, yeni bir YouTube videosu yüklediğinizde bu otomatik video zaman damgası ayarı açılır. Bir YouTube videosuna manuel olarak video zaman damgası eklediğinizde, bunlar YouTube’un daha önce eklediği otomatik zaman damgasının üzerine yazar.

Videonun Belirli Bir Zamanına Nasıl Derin Bağlantı Eklenir? (Masaüstü)

 • Videoyu bağlantı vermek istediğiniz bölüme kadar oynatın ve ardından paylaşmak istediğiniz anda duraklatın.
 • Videoya sağ tıklayın
 • “Şu Anda Video URL’sini Kopyala”yı seçin
Youtube Zaman Damgası Ekleme-1

Alternatif olarak, bir YouTube videosunu belirli bir zamanda paylaşmak için:

 • Videonuzu bağlantı vermek istediğiniz bölüme kadar izleyin
 • Videonun altındaki “Paylaş” bağlantısını tıklayın
 • ” XX:XX’de Başla”nın yanındaki kutuyu işaretleyin
 • Bağlantıyı kopyalayıp istediğiniz yerde paylaşın (sosyal medya ve e-postalar dahil).
Youtube Zaman Damgası Ekleme

YouTube Videosu Mobil Cihazda (iPhone veya Android) Zaman Damgasıyla Nasıl Paylaşılır?

 1. Mobil tarayıcıda veya Youtube uygulamasında bir videoyu paylaşmak istediğiniz yere kadar izlemeye başlayın ve zamanı not alın
 2. Zaman damganızı saniyelere dönüştürün. Örneğin; 1 dakika 5 saniyelik süreyi 65 saniye olarak belirtin.
 3. Video oynatıcının üzerinde bulunan “Paylaş” simgesine tıklayın
 4. “Bağlantıyı kopyala”yı tıklayın
 5. Bağlantıyı paylaşmak istediğiniz alana iki kez dokunun (iPhone) veya uzun dokunun (Android’de) ve “Yapıştır”ı seçin
 6. URL’nin sonuna saniye cinsinden sürenizi aşağıdaki biçimde ekleyin:
  ?t=65

YouTube Zaman Damgaları Çalışmıyor Veya Görünmüyor Sorunu

YouTube Zaman Damgalarının çalışmamasının ana nedenleri şunlardır:

 • Videoya eklediğiniz ilk zaman damgası her zaman 00:00 olmalıdır. Bu biçimde değilse, YouTube, video açıklamasındaki bu bölümün bir YouTube video bölümü olduğunu kabul etmeyecektir.
 • YouTube videosunun artan düzende listelenen en az üç bölümü olmalıdır. Üçten az video bölümünüz varsa, YouTube bunu zaman damgalarına dönüştürmez.
 • Bir video zaman damgasının en az 10 saniye uzunluğunda olması gerekir. Bundan daha kısaysa, YouTube video zaman damgaları çalışmayacaktır.
İlgilenebilirsin:   YouTube Otomatik Oynatma Nasıl Kapatılır?

YouTube Video Bölümleri ve Zaman Damgası Eklemenin SEO için Faydaları

YouTube’a bir video yüklediğinizde, başlık ve açıklama da dahil olmak üzere doldurmanız gereken birkaç bilgi vardır. Web sitenizin içeriğine ek olarak, videonuzun başlığı ve açıklaması, sıralamakta olduğunuz veya rekabet etmek istediğiniz anahtar kelimeleri içerme fırsatı sunar.

YouTube video bölümleri ayrıca Google’ın içeriğinizi taramasına yardımcı olur. Zaman damgaları, YouTube’a girmek zorunda kalmadan Google’a videonuzun ne hakkında olduğunu söyler. Videonuzun içeriği kısa, düzenli ve açık bir şekilde sunulur, böylece videolarınız daha hızlı taranır ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkma şansınız artar. Ek olarak, YouTube zaman damgaları, markanıza aramada daha fazla güvenilirlik ve görünürlük sunarak öne çıkan snippet’lerde sıralamak için daha fazla fırsat yaratır.

Videonuz arama sonuçlarında gösterildiğinde, Önemli Anlar adlı bir özellik, videolarınızın bölümlerini vurgular. Kullanıcılar bu bölümleri hızlıca tarayabilir ve daha tıklamadan videonuzun ne hakkında olduğunu hemen anlayabilir. Bir kullanıcı videonuzu izlemeyi seçerse ancak yalnızca bir bölümü görüntülemek isterse, o anı tıklayabilir ve doğrudan videonun bölümüne yönlendirilir. Bu, kullanıcıların aradıkları alakalı bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarını sağlar.

YouTube zaman damgaları, aynı zamanda, videonuzu daha iyi anlamaları ve keyfini çıkarmaları için ekran okuyucuları kullanan işitme veya görme engelli kullanıcılara sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Bölümler, gömülü videolarda da görünecektir. Web sitenizdeki sayfalara gömülü videolarınız varsa, kullanıcılar doğrudan sayfanızdaki bölümleri atlayabilir. Bu, sayfalarınızı daha kullanıcı dostu hale getirir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.