1. Anasayfa
  2. Oyun

Korku Temalı 10 En İyi Playstation 4 Oyunu


PlayStation 4, çağın en korkunç ve ilgi çekici korku temalı video oyunlarından bazılarına ev sahipliği yaptı ve bu oyunlar PS dünyasına damga vurdu!

PlayStation 4, video oyunu grafik teknolojisi açısından bir başka büyük paradigma kaymasıydı. Sonuç, özellikle korku türünde daha gerçekçi oyunlar ve daha sürükleyici deneyimlerdi. Bu yeni oyunlar, daha öncekilerden daha korkunçtu, ancak göze çarpan tek özelliği bu değildi.

PS4, harika hikayeleri ve derin, ilgi çekici oyun deneyimleriyle birçok korku oyununa ev sahipliği yaptı. Bir bütün olarak video oyunları, tüm endüstri için büyük bir artı olan oyun yoluyla hikaye anlatımının nasıl ele alınacağını gösteren geliştiriciler tarafından yükseltildi.

İşte, korku temalı en iyi 10 playstation 4 oyunu:

1. Observation (2019)

ps 4 korku oyunu Observation

Gerçekliğin ana itici faktör olduğu harika bir bilimkurgu video oyunu olan Observation’da korku ve gerilim bulmaca çözen oyun mekaniği ile buluşuyor.

Bu oyunda, oyuncular Satürn’ün yörüngesindeki bir uzay istasyonunda bir yapay zeka rolünü üstlenirler ve kayıp mürettebata ne olduğunu bulmaları gerekir.

Oyun, oyuncuları daha sonra ne olacağını görmek için motive eden hikaye anlatımı ve gerilimi nedeniyle büyük beğeni topladı.

2. Layers Of Fear (2016)

playstation 4 korku oyunlari Layers of Fear

Bu oyun, oyuncuları oyun boyunca yavaş yavaş ortaya çıkan bir arka plan hikayesi olan gizemli bir ressamın kontrolüne sokar. Amaç, ressamın ruhunun analizi yoluyla anlamını ortaya çıkarırken son çalışmasını tamamlamasına yardımcı olmaktır.

İlgilenebilirsin:   Ghost of Tsushima Verileri PS4'ten PS5'e Nasıl Aktarılır?

Oyun son derece atmosferik, loş aydınlatma ve keşif için fon görevi gören ürkütücü müzik. Oyun ilerledikçe, oyuncu gerilimi dayanılmaz seviyelere çıkaran bir dizi korkunç görselle karşılaşır. Sürükleyicilik ve atmosfer, oyunun iki temel bileşenidir ve harika bir etki yaratırlar.

3. Days Gone (2019)

Playstation4 Korku Oyunlari Days Gone 1

Days Gone, türde yeni ve yaratıcı bir şeyler yapmayı başaran kıyamet sonrası dijital bir dünyada geçen bir zombi korku oyunudur. Oyuncular, kanları için düşman insanlarla uğraşırken, açgözlü zombi ordularının bir adım önünde kalarak hayatta kalmalıdır.

Savaş, Days Gone’da büyük bir mekaniktir ve oyuncuların hayatta kalmak ve düşmanlarını yenmek için hızlı düşünmeleri gerekir. Gizlilik aynı zamanda oyuncuların taktiksel bir avantaj elde etmelerini sağlayan önemli bir oyun mekaniğidir.

Tüm bunlar başarısız olduğunda, terör, oyuncunun dövüş ya da kaç içgüdülerine göre hareket ederek vahşi seviyelere çıkabilir.

4. SOMA (2015)

Playstation 4 Korku Oyunlari SOMA

SOMA, bir araştırma tesisinde geçen bir sualtı ortamı için Resident Evil gibi oyunların geleneksel korku oyunu ortamlarını değiştirir. Hikayeyi ilerletmek için çeşitli bulmaca mücadelelerine girerken, oyuncular bir gizemi bir araya getirmeye çalışırken, gizli mekanikler hayatta kalmak için gereklidir.

Psikolojik korku SOMA’nın ana özelliğidir. Hikaye parça parça ortaya çıktıkça gerilim artıyor, bu da oyunun hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından bu kadar yüksek puan almasının nedenlerinden biri. Bugüne kadar yapılmış en başarılı korku oyunlarından biridir.

5. Little Nightmares (2017)

PS4 Korku Oyunlari Little Nightmares

2017’nin Little Nightmares’ı, karanlık ve ürkütücü bir anlatı oluşturmak için Limbo gibi klasik yandan kaydırma oyunlarından büyük ilham alıyor. Korkunç görseller ve her köşeye musallat olan uğursuz yaratıklar ile sürünme faktörü 11’e çıkarıldı ve oyuncuyu devam etmek için gizliliğe ve sessizliğe güvenmeye zorladı.

Oyuncular, bulmacaları çözerek ve etrafta gizlenen korkulardan kaçınarak hayatta kalması gereken yağmurluk giymiş küçük bir kız olan Six’i kontrol ediyor.

İlgilenebilirsin:   PS4 Kulaklık Bağlama ve En İyi Oyuncu Kulaklıkları

Bu türdeki çoğu oyunda eşi benzeri olmayan bir korku seviyesi ile PS4’teki en tüyler ürpertici korku oyunlarından biridir.

6. The Last Of Us: Part II (2020)

PS4 Korku Oyunlari Last Of Us II

Orijinal Last Of Us, gerçek bir PlayStation hitiydi ve o zamanlar bir PlayStation konsolu satın almanın en iyi nedenlerinden biriydi. Ekip bir devam filmi üzerinde çalışmakla meşgulken, PS4 için kısa süre sonra bir HD remaster’ın gelmesi çok iyiydi. Bölüm II, orijinalin şok edici uçurumunun kaldığı yerden devam ediyor ve çeşitli sonuçlar veriyor.

Bu devam filmi, hikayenin kapsamını değiştirirken, orijinalin temeli üzerine büyük ölçüde inşa edildi. Bununla birlikte, Naughty Dog, en sevilen karakterlerden birini mümkün olan en tartışmalı şekilde öldürerek büyük bir hata yaptı ve bu da büyük bir geri tepmeye yol açtı. Kusurlarıyla birlikte, bu devam serisi hala oynamak için çok sebep sunuyor…

7. Hellblade: Senua’s Sacrifice (2017)

Scary PS4 Games Hellblade

Tanım gereği bir korku oyunu olmasa da Hellblade, modern çağda çıkan en karanlık ve en rahatsız edici oyunlardan biridir. Bu, sevgilisinin dönüşü için İskandinav Tanrılarıyla savaşma arayışında olan bir Kelt savaşçısı olan Senua’nın kırık ruhuna bir yolculuk. Kendi kişisel cehenneminin derinliklerine inerken, çile üstüne çilenin üstesinden gelmek zorunda kalacak.

Hellblade, gerçek ruh sağlığı uzmanlarının desteğiyle birlikte oluşturuldu. Oyuncular, gerçeği çarpıtan yanılsamalar ve Senua’nın kırılgan zihninin bir ürünü olan yanılsamalardan bahsetmeden, kafalarında bir ses barajı ile mücadele etmek zorunda kalacaklar.

Eşsiz bir şekilde güzel olduğu kadar aynı derecede korkunç; Oscar’ı hak eden oyuncu performanslarıyla, derin duygularla dolu inanılmaz bir aşk hikayesini anlatan bir oyun.

8. Resident Evil 2 (2019)

Scary PS4 Games Resident Evil 2

Orijinal Resident Evil 2, PlayStation’daki hayatta kalma korkusundan daha büyük bir adımdı, ancak on yıllar boyunca tehdidinin çoğunu kaybetti. Capcom, ikonik klasiği tamamen yeni bir motorda, paketi tamamlamak için yeni seslendirme oyuncuları, diyaloglar ve sahnelerle yeniden yapmaya karar verdi.

İlgilenebilirsin:   Ghost of Tsushima Verileri PS4'ten PS5'e Nasıl Aktarılır?

Orijinalin hayranları yeni çekime bayıldı ve Resident Evil 2 kısa sürede şimdiye kadarki en iyi ve en korkunç korku remakelerinden biri oldu. Eski olan, yeniden yeni hissettiriyor ve mükemmel sinematik sunum, hâlâ pek çok değeri olan bir hikayeye daha fazla gerilim ve korku katıyor.

9. Outlast (2014)

Scary PS4 Games Outlast

Outlast, şimdiye kadar yaratılmış en korkunç playstation oyunlarından biridir. Hikaye, bir kabus senaryosu için mükemmel bir ortam olan uzak dağlardaki bir psikiyatri hastanesinin bağırsaklarına dalan bir gazeteciye odaklanıyor.

Gizlilik, oyuncunun hayatta kalması için hayati önem taşıyan Outlast’ta büyük bir rol oynar. Bahsedilecek bir savaş sistemi yoktur, bunun yerine yüzleşmeden kaçınmak üzerine kurulmuş bir oyun temeli vardır.

Bu amaçla, oyuncular zifiri karanlık alanlarda gece görüş merceğine sahip bir video kamera kullanırken maruz kalma riskini göze alırken tehditlerden saklanmalıdır. Bu türdeki en tüyler ürpertici hayatta kalma korku oyunlarından biridir.

10. Visage (2020)

Büyük ölçüde artık efsanevi PT Demo’dan ilham alan bu korku oyunu Kickstarter’da kitle fonlaması yapıldı ve daha sonra Ekim 2020’de parlayan incelemelere sunuldu.

Oyun, her biri farklı bir kişinin bakış açısından, doğrusal olmayan bir şekilde oynanabilen dört bölüme ayrılmıştır. Tüm karakterler, önceden sezilen bir evin tarihine bağlıdır ve doğaüstü olayları hikayenin içine örer. Çok az oyuncunun koltuktan atlamadan üstesinden gelebileceği bir korku şenliği…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.