1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Windows 11 Widget Kaldırma / Gizleme


Microsoft’un Widget’ları Windows’a dahil etmesinin ana nedeni, üretkenliği ve kişiselleştirmeyi geliştirmek, işletim sistemini daha kullanıcı dostu hale getirmek, verileri kullanmak ve Yapay Zeka Etkileşimini geliştirmekti. Ancak bu özelliğin internet veri kullanımını artırmasından ve RAM tüketerek arka planda çalışmaya devam etmesinden hoşlanmıyorsanız, Windows 11 Widget’ları kapatma ya da gizlemek isteyebilirsiniz. Peki Windows 11’de Widget’lar Nasıl Devre Dışı Bırakılır? İşte detaylar…

En yeni Windows 11 özelliklerinden biri olan Widget’lar, Windows 10’daki Haberler ve İlgi Alanları Widget’ına benzer, ancak biraz daha gösterişli hali diyebiliriz. Bu widgetlar hava durumunu, en çok okunan haberleri, spor bilgilerini, finansı, hisse senedi güncellemelerini vb. görüntüler. Herhangi bir nedenle widget kullanmak istemiyorsanız, aşağıda Windows 11’de widget’ları devre dışı bırakmanın farklı yollarını paylaştık. Bunlardan sizin için uygun olanı deneyerek Windows 11’de widget’ları devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 11 Widget’ları Kaldırma

Widget’ları ihtiyacınıza göre geçici veya kalıcı olarak kaldırmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

1. Sağ tıklama ile Windows 11 widget kapatma

Widget’ları hızlı bir şekilde gizlemek istiyorsanız, görev çubuğundaki Widget simgesine sağ tıklayın ve ardından Unpin from Taskbar (Görev çubuğundan gizle) öğesini seçin. Windows 11’de widget’ları silmenin en kolay yolu budur.

Sağ tıklama ile Windows 11 widget kaldırma

2. Görev çubuğu ayarlarından Windows 11 Widget’ları devre dışı bırakma

 • Görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Görev çubuğu ayarları” menüsünü seçin. Bu, Windows Ayarları uygulamasındaki “Kişiselleştirme” sekmesi altındaki “Görev Çubuğu” ayarlarını açacaktır.
 • “Görev çubuğu öğeleri” bölümünün altındaki “Widget’lar” seçeneğini kapatın.
Görev çubuğu ayarlarından Windows 11 Widget'ları Kaldırma

Yukarıdaki yöntemler Windows 11 Widget’ları gizleme konusunda faydalı olacaktır, ancak bu işlemler Widget işlevini tamamen durdurmaz, sadece widget simgesini gizler. Simgeyi görev çubuğunuzdan devre dışı bırakmış olsanız bile, widget’ları açmak için “Win ​​+ W” klavye kısayollarına tıklayarak tekrar widgetlara ulaşabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Windows Kullanıcıları için Geri Dönüşüm Kutusu İpuçları

Kalıcı çözüm, Windows 11’de grup ilkesini veya kayıt defteri girişini düzenlemek ve pencere öğeleri (Widget’lar) özelliğini tamamen devre dışı bırakmaktır.

3. Grup İlkesi Düzenleyicisi ile Windows 11 Widget kaldırma

Widget’ları, tüm kullanıcılar için tamamen devre dışı bırakmak üzere Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanabilirsiniz. Ancak Grup ilkesi düzenleyicisi, Home ve diğer sürümlerde değil, Windows Pro, Education ve Enterprise sürümlerinde mevcuttur. Windows sürümünüzde Grup İlkesi Düzenleyicisi yoksa, aşağıdaki diğer seçeneğe geçin.

 • Başlat Menüsü’nden Yerel Grup İlkesi’ni açın veya Windows Çalıştır’ı açmak için “Windows+R” Tuş Kombinasyonuna basın.
 • Şimdi “gpedit.msc” yazın ve enter tuşuna basın.
 • Bu, Grup İlkesi Düzenleyicisini açacak ve “Yönetim Şablonları” bölümünü genişletecektir. Bu, “Yerel Bilgisayar Politikası > Bilgisayar Yapılandırması” bölümünde mevcuttur.
 • “Windows Bileşenleri” bölümünü tekrar genişletin ve “Widgets” klasörüne tıklayın. Klasörler alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir; bu nedenle aşağıya doğru kaydırabilir ve “w” alanında “Widgets” klasörünü bulabilirsiniz.
 • Sağ bölmede, varsayılan olarak “Yapılandırılmamış” durumunda olacak “Widget’lara izin ver” ayarını göreceksiniz.
 • Ayara çift tıklayın veya “Widget’lara izin ver”i seçin ve ardından “Politika ayarlarını düzenle” bağlantısını tıklayın.
Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'nde Widget Ayarlarına İzin Ver
 • Bu, politika yapılandırma iletişim kutusunu açacak ve “Devre Dışı” seçeneğini belirleyecektir.
 • İletişim kutusunu kapatmak için “Uygula”ya ve ardından “Tamam”a tıklayın. Şimdi, “Widget’lara izin ver” politika durumunun “Devre Dışı” olarak gösterildiğini görüyor olmalısınız.
windows11 widget devre disi

Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan değişiklikleri kaydetmek için, komut istemini yönetici olarak çalıştırın, şu komutu yazın: gpupdate/force ve enter tuşuna basın. Bazı durumlarda, değişiklikleri yansıtmak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

4. Kayıt Defteri Düzenleyicisi Kullanma

Kayıt defteri düzenleyicisini kullanmak, Windows 11’de pencere öğelerini kalıcı olarak devre dışı bırakmanın bir diğer yoludur.

 • Çalıştır uygulamasını açmak için “Win ​​+ R” tuşlarına basın.
 • regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulamasını açmak için “Tamam” a tıklayın.
 • Aşağıdaki yolu kayıt defteri düzenleyicisinin adres çubuğuna yapıştırın ve enter tuşuna basın.
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft
 • “Microsoft” klasörüne veya sağ bölmede herhangi bir yere sağ tıklayın ve “Yeni > Anahtar” seçeneğini seçin. “Microsoft” klasörü altında yeni bir klasör oluşturacak ve “Dsh” olarak yeniden adlandıracaktır.
Yeni Dsh Anahtarı Oluştur
 • Şimdi “Dsh” klasörünü seçin ve sağ bölmeye sağ tıklayın. Bağlam menüsünden “Yeni > DWORD (32-bit) Değeri”ni seçin. DWORD’unuzu “AllowNewsAndInterests” olarak adlandırın.
dword

Varsayılan olarak, bu DWORD 0 değerine sahip olacaktır ve bu nedenle değeri değiştirmenize gerek yoktur. Ancak, bunu çift tıklayıp “Değer verileri”ni kontrol ederek onaylayabilirsiniz. 0 değeri, widget’ların devre dışı bırakıldığını ve 1, widget’ların bilgisayarınızda etkinleştirildiğini gösterir.

 • Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın ve değişikliklerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin.
 • Widget’ları geri etkinleştirmek için istediğiniz zaman DWORD’u ve anahtarı silebileceğinizi unutmayın. Değişiklikler, yalnızca oturumu kapatıp oturum açtıktan veya bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra uygulanacaktır.
İlgilenebilirsin:   Windows Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hatası Çözümü

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.