1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Mac için En İyi 5 Disk Klonlama Programı


Önemli bir hata durumunda verilerinizi kaybetmemek için Mac cihazınızın diskini kopyalamanız gerekebilir. Sabit sürücünüzün güvenilir bir yedeğiyle, önemli verileri kaybetme konusunda fazla endişelenmenize gerek kalmaz, çünkü orijinal dosya kaybolursa bunları her zaman geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca, önemli bir hata veya sabit diskin silinmesi veya hasar görmesi durumunda, yanınızda önyüklenebilir bir yedeğiniz varsa, hızlı bir şekilde toparlanabilirsiniz.

Apple’ın Time Machine olarak bilinen yerel bir yedekleme mekanizması zaten var, ancak pek mükemmel olduğu söylenemez! Time Machine’in yetenekleri sınırlıdır ve tüm sürücüyü klonlamak için programlanmamıştır. Bu nedenle, önyüklenebilir yedekleme gibi gelişmiş özelliklere sahip kapsamlı bir disk klonlama aracına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Disk klonlama nedir?

Sabit sürücüyü klonlamak, Mac’inizi çalışır duruma getirmek için ihtiyaç duyduğunuz önyüklenebilir işletim sistemi dosyaları da dahil olmak üzere içeriğiyle birlikte orijinal diskin tam kopyasını oluşturmak anlamına gelir. Dosyalarınızı yedeklemek, yepyeni bir makineye geçmek veya Katı Hal Sürücüsü (SSD) almak istediğinizde sürücünüzün bir klonu kullanışlı olur.

Düşündüğünüzün aksine, sabit sürücünüzü klonlamak ve dosyalarınızı yedeklemek iki farklı husustur.

 • Disk yedekleme, yalnızca dosya ve klasörlerinizi içerir; hard diskimizi yedeklediğimizde, dosyaların kopyalanan versiyonlarını ya bir bulut depolama ortamına ya da harici bir diske kaydederiz. Ancak bu yedekleme, bağımsız bir disk sürücüsü gibi davranamaz.
 • Bir sabit sürücüyü klonlamak, işletim sistemi dosyaları da dahil olmak üzere orijinal olarak tam bir kopya oluşturmak anlamına gelir. Böylece, bir klon sürücü Mac’inizi orijinal sabit diskte olduğu gibi önyükleyebilir.

Peki neden sabit sürücüyü klonlamak gerekir?

 • Kötü amaçlı yazılım bulaşması nedeniyle tam veri kaybını önlemek için sürücünüzün tam yedeğini oluşturmak çok önemlidir. Önem derecesine bağlı olarak, dosyalarınıza zarar verebilir ve hatta tüm işletim sisteminizi işe yaramaz hale getirebilir. Fidye Yazılım saldırısı durumunda, dosyalarınız şifrelenir ve erişilemez. Ancak klonlanmış bir sabit sürücünüz varsa, sürücünüzü her zaman silebilir ve sıfırdan başlayabilirsiniz.
 • Yeni bir bilgisayara geçmek istediğinizde, her şeyi sıfırdan yüklemek bunaltıcı olabilir. Değerli zamanınızdan tasarruf etmek için eski sürücüyü klonlamanız ve yeni sisteme monte etmeniz önerilir.
 • Klonlamaya ihtiyaç duyulan bir diğer önemli durum ise sürücünüzü yükseltmeye karar vermenizdir. Sabit disk sürücüsünden SSD’ye yükseltmeyi düşünmenizin birkaç nedeni olabilir; bunun ana nedeni yavaş performanstır. Böyle bir durumda, her zaman Sabit Sürücünüzü kopyalayabilir ve içeriğini daha sonra yeni donanım parçasına taşıyabilirsiniz.
İlgilenebilirsin:   Mac'e Steam Nasıl Kurulur ve Oyunlar Nasıl İndirilir

Artık diskinizi klonlamanın ne kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, Mac’iniz için en iyi disk klonlama yazılımlarından bazılarına göz atalım.

Mac İçin Disk Klonlama Programları

1. EaseUS Todo Backup

EaseUS Todo Backup , sistem sürücülerini otomatik olarak yedekleyen gelişmiş bir yedekleme mekanizmasıdır. Tüm hassas dosyaları ve orijinal kalitelerini koruyabilir. UI temiz olduğu için, acemi olsanız bile özelliklere kolayca erişebilirsiniz; ancak bu yedekleme aracının gelişmiş özelliklerden yoksun olduğunu varsaymayın. Dosyaları yedekleme ve klonlama işleminin tamamı oldukça basittir; klonlamak istediğiniz klasörü seçin ve ardından hedef klasörü seçin. Böylece disk klonlama işlemini yürütmenin ne kadar hızlı olduğunu görürsünüz.

EaseUS Todo Backup mekanizmasının dört ana bölümü vardır. Bunlar Disk Klonlama, Dosya Senkronizasyonu, Yedekleme Arşivi ve Mac Veri Yedeklemesi’dir:

 • Disk Klonlama: Bir sürücünün içeriğinin kopyalanması ve hedeflenen dosyaya yedeklenmesi anlamına gelir.
 • Dosya Senkronizasyonu: Burada, yedekleme aracınızla senkronize etmeniz gereken dosya ve klasörleri seçebilirsiniz. Hem tek yönlü hem de çift yönlü senkronizasyon mümkündür.
 • Yedekleme Arşivi: Arşivlenen yedeklemelerin tüm listeleri burada bulunur ve bunları sıkıştırabilirsiniz.
 • Mac Veri Yedekleme: Seçilen dosyaların, klasörlerin ve hatta sistem verilerinin yedeklenmesini gerçekleştirir.

Bu Mac yedekleme aracının en etkileyici özelliklerinden biri Otomatik Yedekleme Zamanlaması’dır. Yazılımda yedekleme işleminin gün, saat ve süresini belirtebilirsiniz. Bu, gizli modda yedeklemeyi otomatikleştirecektir. Ayrıca, bu yazılımla oluşturacağınız tüm yedeklemeler, parola koruması, FTP protokolü kullanarak dosya aktarımı ve daha fazlası gibi çeşitli güvenlik özelliklerine sahip olacaktır.

2. ChronoSync

ChronoSync , iki bilgisayar arasında dosya senkronizasyonu, yedekleme verileri, sabit disk klonlama ve sistem tarafından önyüklenebilir yedeklemeler oluşturma gibi görevleri gerçekleştirebilen, Mac için kapsamlı bir yedekleme yönetimi yazılımıdır. Dosya senkronizasyon prosedürü oldukça basittir ve kaynak ve hedef klasörlerin seçilmesini içerir.

Basit arayüzü ve kullanım kolaylığı nedeniyle fotoğrafçılar, video editörleri, film yapımcıları, müzisyenler ve diğerleri gibi profesyoneller için bir Mac yedekleme aracıdır. ChronoSync yedekleme aracı aşağıdaki görevleri gerçekleştirir:

 • Dosya ve Klasör Senkronizasyonu: Önemli dosya ve klasörlerinizi senkronize edebilir ve iki farklı konumda iki grup oluşturabilirsiniz.
 • Mac Verilerini Koruma: ChronoSync, dosyalarınızı yedeklemenizi sağlar ve veri kaybı durumunda bu dosyaları geri yükleyebilmeniz için birkaç kopya oluşturur. Verilerinizi harici bir sabit sürücüye yedekleyebilir veya artık kullanılmayan ancak önemli olan dosyaları arşivleyebilirsiniz. Bir adım daha güvenli olmak için, dosyalarınızı uzak cihazlara ve hatta bir bulut depolama ortamına yedekleme seçeneğine de sahip olursunuz.
 • Önyüklenebilir Yedeklemelerle Hızlı Kurtarma: Bu disk klonlama yazılımı, herhangi bir sorun durumunda kullanışlı olan önyüklenebilir yedekler oluşturmanıza olanak tanır. Sabit sürücü arızası durumunda, sürücünün bu önyüklenebilir kopyaları aracılığıyla Mac’inizi yeniden başlatabilirsiniz.
 • Sürücü yedeklemeyi otomatikleştirme: Mac için ChronoSync dosya yedekleme yazılımı, yedeklemeyi tercih ettiğiniz herhangi bir zamanda, büyük olasılıkla Mac’iniz boştayken planlamanıza olanak tanıyan etkileyici zamanlama yetenekleri sunar.
 • Tam esneklik ve kontrol: ChronoSync, yedekleme ve disk kontrol prosedürünü özüne göre özelleştirme esnekliği sağlar. Klasör ağacına erişebilir ve neyin yedekleneceğini ve özel olarak elde edileceğini seçebilirsiniz. Ayrıca, meydana gelecek tüm değişiklikleri de önizler ve bu değişiklikleri ancak siz emin olduğunuzda taahhüt eder.
İlgilenebilirsin:   Wifi Şifresi Öğrenme: Windows, Mac, Android, iPhone

3. Clonezilla

Clonezilla, Mac için açık kaynaklı bir disk klonlama ve bölümleme aracıdır. Bu Linux tabanlı komut aracı, sistemi dağıtmanıza ve tam anlamıyla yedekleme ve kurtarma gerçekleştirmenize olanak tanır. Clonezilla yedekleme yönetimi aracının gerçekleştirdikleri işlev türüne bağlı olarak üç sürümü vardır: Clonezilla live, Clonezilla lite sunucusu ve Clonezilla SE (sunucu sürümü).

Tek bir Mac’i yedeklemek ve geri yüklemek istiyorsanız, Clonezilla Liveyeterli olur. Öte yandan, Clonezilla Lite Server ve Clonezilla SE, büyük dağıtım amaçları için uygundur ve aynı anda 40’tan fazla Mac makinesini klonlayabilir.

Clonezilla, disk klonlama verimliliğini artırmak ve klonlama süresini kısaltmak için sabit diskinizin yalnızca şu anda kullanımda olan bloklarını ustaca yedekler. Bu nedenle, yüksek kaliteli Mac donanımıyla 8 GB/dk geri yükleme hızına ulaşmak da mümkündür.

İşte Clonezilla’nın öne çıkan özelliklerinden bazıları:

 • Mac OS’nin HFS+ dahil olmak üzere farklı işletim sistemleri için çok çeşitli dosya sistemlerini destekler. Bu nedenle, Intel tabanlı Mac OS’nin disk sürücülerini kopyalamak mümkündür. Clonezilla, Partclone tarafından yalnızca işgal edilen bölüm bloklarının klonlanmasını ve geri yüklenmesini sağlar.
 • Dosya sistemi desteklenmiyorsa sektörden sektöre klonlama gerçekleştirilir.
 • Hem grub (sürüm 1 ve sürüm 2) hem de syslinux içeren Boot Loader’ı yüklemenize izin verir.
 • Disk klonlamayı programlamak mümkündür. Böylece, disk işlemini manuel olarak klonlamanız gerekmez.
 • Bir komut kullanıcı arayüzü içerdiğinden, komutlar ve seçenekler işlemleri yürütür.
 • Önyükleme parametrelerini kullanarak disk görüntüleme ve klonlama prosedürünüzü özelleştirebilirsiniz.
 • Bir disk görüntüsünün birden çok yerel makineye geri yüklenmesini destekler
 • Clonezilla SE, büyük klonlama prosedürleri için çok noktaya yayın işlevselliğini destekler.
 • AES-256 şifrelemesi , veri erişimi, depolama ve aktarım prosedürü sırasında güvenliği sağlar.

Mac için bu sağlam ve son derece özelleştirilebilir disk klonlama aracı açık kaynaklıdır. Böylece kullanımı ücretsizdir ve siz de değiştirebilir ve dağıtabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Host Dosyası Nerede? Hosts Dosyası Nasıl Düzenlenir?

4. SuperDuper

SuperDuper, Mac için mükemmel bir disk klonlama ve yedek oluşturma aracıdır. Kullanıcı dostu ve basittir ve Mac’inizin önyüklenebilir bir yedeğini oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca dahili sabit diskinizi klonlayabilir ve Time Machine yedeklemesine kıyasla çeşitli yedekleme seçeneklerine sahiptir. Yerleşik yedekleme zamanlama özelliği, ihtiyacınız olmadığında PC’nizi yedeklemenizi sağlar. Üç yedekleme seçeneğinden birini seçebilirsiniz: Sil ve kopyala, Farklı dosyaları kopyala ve Yeni dosyaları kopyala.

SuperDuper aşağıdaki özellikleri sunar:

 • Esneklik: Tüm gelişmiş özellikleri mümkün olan en basit şekilde sunar. Ne yapacağınızı seçebilirsiniz. Tam bir yedekleme oluşturabilir veya sabit sürücüyü klonlayabilir, önyükleme sürücünüzü hızla başka bir sürücüye, bölüme ve hatta bir görüntü dosyasına yedekleyebilirsiniz. Ayrıca mevcut klonunuzu Mac’inizin en son verileriyle dakikalar içinde güncellemenizi sağlar.
 • Hız: Güçlü SuperDuper olmanın yanı sıra, aynı zamanda inanılmaz derecede hızlıdır. Akıllı Güncelleme özelliği, binlerce dosyayı dakikalar içinde tarayabilir ve analiz edebilir. Ardından, Mac’inizdeki değişiklikleri yansıtmak için disk klonunu günceller.
 • Kontrol Noktaları: SuperDuper, Sandbox test özelliğini kullanarak sisteminizde kontrol noktaları oluşturmanıza olanak tanır. Önyüklenebilir kopyada tüm değerli dosya ve klasörlerin güvende olmasını sağlamaya yardımcı olur. Her durumda, Mac’inizde bir şeyler ters giderse, sisteminizi orijinaline yeniden başlatabilirsiniz.

SuperDuper’ın ücretsiz bir sürümünü indirebilir ve kurabilirsiniz, ancak işlevleri sınırlıdır. Akıllı Güncelleme, Zamanlama, Korumalı Alanlar, Komut Dosyası Oluşturma ve daha fazlası gibi gelişmiş özellikleri kullanmak için premium sürümünü satın almanız gerekir.

5. Get Backup Pro 

Get Backup Pro, yedekleme, arşivleme, disk klonlama ve klasör senkronizasyonu gibi araçları kullanarak verilerinizi güvende tutabilen, Mac için gelişmiş bir yedekleme yazılımıdır. Mac verilerinizi ustaca yedekler ve önyüklenebilir, şifreli yedekleme dosyaları oluşturur, dosya ve klasörlerinizi senkronize eder; bu şekilde, makine arızası durumunda verilerinizi geri alabilirsiniz.

Go Backup Pro ücretsiz olarak indirilebilir, ancak burada yalnızca sınırlı özelliklere sahip olursunuz. Gelişmiş özelliklerine erişmek istiyorsanız, ücretli sürümünü satın almanız gerekecek.


Bunlar, Mac için en iyi disk klonlama yazılımlarından bazılarıdır. Bütün bunlar etkileyici performanslar göstermiştir. EaseUS Todo Backup olağanüstü gelişmiş özellikler sunarken, SuperDuper inanılmaz bir kullanım kolaylığı sunar. Bunların özelliklerini tartabilir ve teklifleri ihtiyaçlarınıza uygun olan disk klonlama aracını seçebilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.